Marzysz o wakacjach na jachcie, nie wiesz jednak, czy takie wakacje będą odpowiednie dla twojego malucha? Jeżeli zachowasz zasady bezpieczeństwa, wakacje te będą niezapomniane również dla niego. Wystarczy tylko odrobinę zdrowego rozsądku.

Przede wszystkim, musisz nauczyć dziecko zasad, które obowiązują w łodzi. Zanim wyruszycie na czarter jachtów, wytłumacz dziecku, co wolno, a czego pod żadnym pozorem nie wolno robić, będąc na jachcie. Wyjaśnij dziecku, jakie niebezpieczeństwa wam grożą, jeśli nie dostosuje się do zasad. Dla dziecka nie jest to oczywiste, sytuacja jest dla niego nowa, dlatego ważna jest rozmowa i wyjaśnienie dziecku, na czym polega żeglarstwo.

Wakacje na jachcie mogą być dla dziecka niezwykle wartościowym doświadczeniem. Oprócz tego, że dziecko spędzi wspaniałe chwile z rodziną, w zupełnie nowej, odmiennej scenerii, przebywanie na świeżym, krystalicznie czystym powietrzu wpłynie bardzo pozytywnie na jego zdrowie. Ponadto, żywioł, jakim jest woda uczy pokory wobec tego, co od nas silniejsze. Przebywanie na jachcie będzie dla dziecka prawdziwą lekcją życia i przetrwania, a także współpracy. Dziecko przebywające na łodzi znajduje się w zupełnie nowej dla siebie sytuacji, w której niekoniecznie od początku czuje się pewnie. Warto przypominać dziecku, że woda to żywioł i nie wolno z nią igrać.
Oprócz rozmowy z dzieckiem, powinnaś sprawdzić, czy łódź jest bezpieczna również dla twojego malucha. Możesz tego dokonać w czarterze jachtów. Sprawdź, czy wykończenie łodzi jest solidne, czy nie wystają z niej jakieś ostre elementy, które np. przy upadku mogłyby wbić się w ciało. To bardzo ważna zasada bezpieczeństwa, nie tylko w odniesieniu do dziecka, ale każdej osoby, przebywającej na jachcie.
Nie zapomnij o najprostszej zasadzie bezpieczeństwa – dziecko bezwzględnie musi przebywać na łodzi w kamizelce ratunkowej. Dzięki niej nawet w przypadku niefortunnego wypadku, dziecko nie utonie. To bardzo ważna zasada, o której niestety często się zapomina, twierdząc, że kapok nie jest konieczny.
Wakacje na jachcie mogą okazać się niesamowitą przygodą dla dziecka. Będzie ją z całą pewnością wspominał jeszcze bardzo długi czas, ku zazdrości swoich rówieśników. Będzie bogatszy w nowe doświadczenia, które na pewno zaprocentują.