sprzedaz-mieszkan-w-lodzi

Mieszkanie kupujemy raz na co najmniej kilkanaście lat. To duża, poważna inwestycja, która powinna być przemyślana pod każdym względem. Na co zwrócić uwagę wtedy, gdy szuka się nieruchomości dla siebie? M.in. na okolicę – sklepy, apteki, bankomaty, restauracje i inne udogodnienia w pobliżu, na odległość od przystanków komunikacji miejskiej, szkoły, przedszkola oraz aktualnego miejsca pracy, dostęp do garażu podziemnego lub parkingu naziemnego, wysokość czynszu i na układ samego mieszkania. Jak sprawdzić, czy będzie funkcjonalne?

Sprzedaż mieszkań w Łodzi od pewnego czasu utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie. Mimo zmian na rynku nie brakuje osób, które chcą kupić nieruchomość dla siebie albo pod wynajem. Każdy, kto jest zainteresowany mieszkaniem, zwraca uwagę na najważniejsze aspekty, to znaczy na lokalizację, liczbę pokoi, całkowity metraż i rzecz jasna na cenę. W zależności od tego, jakim budżetem się dysponuje oraz jakie ma się oczekiwania, można wybierać spośród ofert na rynku pierwotnym albo wtórnym. Nowe apartamentowce w Łodzi buduje się w pobliżu starych kamienic, a deweloperskie bloki obok tych z wielkiej płyty, dlatego każdy powinien bez problemu znaleźć nieruchomość spełniającą jego kryteria.

Jednym z aspektów, które przeważają szalę na rzecz konkretnego mieszkania, bywa jego układ. Kiedy możemy powiedzieć, że układ jest funkcjonalny?

Podział mieszkania na strefy

Nowe mieszkania w stanie deweloperskim budowane są z uwzględnieniem podziału na dwie strefy – dzienną i nocną. W dziennej, inaczej ogólnodostępnej, znajdują się przedpokój, salon z aneksem kuchennym lub osobną kuchnią, a czasami również dodatkowa łazienka albo samo WC. Nocną, nazywaną również prywatną, tworzą sypialnie, łazienka i garderoba, o ile taka została przewidziana. Warto zwrócić uwagę na to, czy strefa dzienna znajduje się przy wejściu do mieszkania, zaś nocna w jego głębi, bo przechodzenie przez część prywatną bywa utrudnieniem w trakcie użytkowania nieruchomości. Np. jeśli tuż obok drzwi wejściowych znajdzie się sypialnia dla dzieci, hałas z korytarza może wpływać na ich sen, a oddalona kuchnia spowoduje, że nawet, gdy kupi się mieszkanie z garażem podziemnym i windą ułatwiającą transport ciężkich zakupów, torby trzeba będzie przenieść kawałek dalej. To drobiazgi, ale takie, które dla wielu osób mają znaczenie.

Oczywiście mówimy tutaj o nowych nieruchomościach, a nie tych wybudowanych kilkadziesiąt lat temu, bo w większości z nich nie przykładano wagi do układu mieszkań. Jeśli chce się kupić lokal w bloku z wielkiej płyty, uwzględniając podział na strefy, można szukać wśród mieszkań przerobionych przez obecnych lub byłych właścicieli.

Gdzie znaleźć mieszkania na sprzedaż nowe w Łodzi? Sprawdź ofertę Nad Jasieniem: https://www.nadjasieniem.pl

Orientacja względem stron świata

Jeżeli chodzi o funkcjonalność, istotne jest również usytuowanie pomieszczeń względem stron świata. Najlepiej, gdyby sypialnie nie miały okien od strony wschodniej, żeby światło słoneczne nie wybudzało nas nad ranem, a salon nie wychodził na północ, bo może być słabo doświetlony. W przypadku kawalerek warto unikać ekspozycji zachodniej, która prowadzi do nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń.