Na choroby przewlekłe, w tym choroby tarczycy, mogą cierpieć nie tylko ludzie, lecz także psy. Niedoczynność lub nadczynność tego gruczołu diagnozuje się głównie u dużych i średnich czworonogów. Do wystąpienia tych schorzeń predysponowane są szczególnie niektóre rasy, w tym owczarki niemieckie, setery irlandzkie, beagle, buldogi angielskie, dobermany, jamniki oraz golden retrievery. Nie znaczy to jednak, że diagnozuje się je wyłącznie u nich. Jak rozpoznaje się choroby tarczycy u psów?

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, który występuje u wszystkich kręgowców. Odpowiada za produkcję hormonów – tyroksyny (T4) oraz trójjodotyroniny (T3) – wpływających m.in. na aktywność metaboliczną komórek. Wtedy, gdy zaczyna pracować nieprawidłowo, mówimy o jej nadczynności lub niedoczynności. W przypadku nadczynności wytwarzanie hormonów jest zwiększone, zaś w przypadku niedoczynności zbyt małe. U psów dużo częściej diagnozuje się niedoczynność niż nadczynność tego gruczołu. Kiedy można podejrzewać, że u czworonoga występuje problem z działaniem tarczycy i warto, żeby obejrzał go lekarz weterynarii?

Objawy chorób tarczycy u psów

Jeżeli pies nagle zaczyna przybierać na wadze, mimo że jego dieta się nie zmieniła i ma zapewniane odpowiednie dawki ruchu, jest ospały, niechętny do zabawy, niezainteresowany otoczeniem oraz spowolniały – sprawia wrażenie, jakby się zestarzał – istnieje duże prawdopodobieństwo, że weterynarz zechce go przebadać pod kątem niedoczynności tarczycy. Objawami tej choroby mogą być również osłabienie mięśni skutkujące problemami z utrzymaniem moczu u suk, pojawienie się przełyku olbrzymiego oraz zanik głosu. Dodatkowo w niektórych przypadkach zauważa się symetryczne wyłysienia na tułowiu z ciemnozabarwioną skórą i nawracające stany zapalne skóry albo uszu.

Przy nadczynności tarczycy jest odwrotnie. Psy są wyraźnie niespokojne i pobudzone, intensywnie dyszą, tracą na wadze, chociaż niejednokrotnie mają większy apetyt niż dotychczas, nagle pojawiają się zmiany ich w zachowaniu, w tym agresja albo strach, a temu wszystkiemu towarzyszą częste wymioty. Czasami weterynarze obserwują problemy z połykaniem i przyspieszenie tętna (tachykardię).

Diagnostyka chorób tarczycy u czworonogów

Na jakiej podstawie diagnozuje się choroby tarczycy? Przede wszystkim psu należy wykonać badania krwi – oznaczenie poziomu hormonów tarczycy T4, fT4 i cTSH. Ważne, żeby przychodnia weterynaryjna miała dostęp do laboratorium, w którym te badania będzie można przeprowadzić. Przychodnią świadczącą tego typu usługi weterynaryjne jest m.in. Levet z Radzynia Podlaskiego (https://www.levet.pl).

Czasami wykonuje się również badanie ultrasonografem, czyli USG, ale ma to miejsce tylko wówczas, gdy podejrzewa się, że przyczyną choroby jest guzek.

Leczenie niedoczynności i nadczynności tarczycy

Leczenie niedoczynności i nadczynności tarczycy skupia się na podawaniu hormonów w tabletkach. Zazwyczaj leki w odpowiedniej dawce stosuje się dwa razy dziennie. Poprawę stanu zdrowia czworonoga da się zauważyć już po kilku dniach od rozpoczęcia terapii. Co ważne, tak jak w przypadku ludzi, tak i u psów leczenie jest dożywotnie, ale zazwyczaj z czasem dawkę zmniejsza się do jednej tabletki na dzień.