Projekt ogrodu to najważniejsza sprawa, ponieważ wtedy jeszcze, możemy zmienić praktycznie wszystko. Jeśli jeszcze nic nie jest wprowadzone w życie zmiany można stosować. To dlatego tak ważny jest dobry projekt ogrodu, ponieważ rozmieszczenie wszystkiego będzie już później bardzo trudno zmienić.

Po pierwsze dobry projekt ogrodu powinien uwzględniać potrzeby jego wszystkich użytkowników. Jeśli jest przeznaczony tylko dla starszej pary, musi być tam miejsce do odpoczynku, do pracy jeśli czyimś hobby jest praca w ogródku. Jeśli zaś to ma być ogród dla całej rodziny i dzieci, musi się tam znajdować spory plac aby można było zasiąść przy wspólnym stole i zjeść grilla, najlepiej aby to był trawnik oraz powinno być tam miejsce do odpoczynku dla dorosłych, ale również małe boisko i miejsce do zabawy dla dzieciaków.

Plan ogrodu musi również dobrze zawierać pochylenia terenu i jego kształt, trzeba pomyśleć o odpływie nadmiaru wody, aby nie było później problemu z zalaniem domku, musi uwzględniać oczywiście górki i skarpy jeśli takowe są, aby wymyślić tam coś, co da radę tam wykonać, bo ogródek roślinny na skarpie może być trudny do wykonania i ciężki w pracy.

Także należy pamiętać, nawet jeśli nie posiadamy własnych dzieci, że na działkę z ogródkiem często zapraszamy znajomych, którzy jednak te dzieci mają i każdy ogród musi być właśnie przyjazny maluchom. Powinno znaleźć się tam miejsce, chociażby trawnik do gry w piłkę czy badmintona, miejsce do odpoczynku dla dzieci i powinno być wszystko bezpiecznie wykonane, nie powinno być zbyt wysokich huśtawek, które mogłyby zagrażać uderzeniem dziecka w twarz, lepiej postawić na niższe huśtawki, które są bezpieczne dla każdego.

Przede wszystkim w każdym ogrodzie pierwszorzędną sprawą musi być bezpieczeństwo wszystkich osób, jak i budynku. Nie wolno na przykład zaraz obok domu sadzić drzew, które w ciągu kilku lat staną się ogromne i będą przyciągały pioruny podczas burzy jak na przykład wierzby. Również należy dokładnie przemyśleć odpływ nadmiaru wody deszczowej, ponieważ takie domki na działkach nie są zbyt dobrze przygotowane na długotrwałe zalanie i po prostu mogą się bardzo łatwo i szybko zniszczyć ściany zewnętrzne takiego domku.