Jedną z najbardziej znanych polskich atrakcji turystycznych jest Zamek w Malborku. Krzyżacka, nigdy niezdobyta twierdza do dziś zachwyca swoim wyglądem, oraz budzi w nas podziw wobec umiejętności średniowiecznych architektów.
Zamek Krzyżacki
Jest to największa (w dosłownym tego słowa znaczeniu) atrakcja miasta. Pierwszy fragment został wybudowany w latach 1278-1281, a wykorzystano do tego 4 480 000 cegieł. W kolejnych stuleciach twierdza przechodziła pod panowania różnych włodarzy, co nie wpływało dobrze na jej stan. Na przykład, podczas panowania pruskiego została zamieniona na koszary i w dużym stopniu zdewastowana. Dopiero po kilkudziesięciu latach zaczęto go odbudowywać, niestety, popełniając wiele błędów konstrukcyjnych.
Zamek uległ też ogromnym zniszczeniom podczas walk o miasto między Niemcami, którzy zamienili go w punkt oporu, a Armią Czerwoną. Potem, przez dłuższy okres budowlą nikt się nie zajmował, rozważano nawet jej rozebranie. Na szczęście powołano społeczny komitet odbudowy zamku, dzięki czemu udało się przywrócić jego dawną świetność.
Zespół zamkowy w Malborku składa się z Zamku Wysokiego, czworobocznego, z dziedzińcem otoczonym krużgankiem. Na jego obszarze znajduje się kościół Najświętszej Maryi Panny, kaplica grobowa św. Anny oraz wieże Klesza i Wróbla. Kolejnym zamkiem wchodzącym w skład zespołu jest Zamek Średni, wzniesiony w miejscu byłego przedzamcza. Jest to budynek trójboczny, z obszernym dziedzińcem, otwartym od strony zamku wysokiego. Na jego terenie znajduje się kaplica św. Bartłomieja, Wielka Komturia, Infirmeria, Wielki Refektarz, Pałac Wielkich Mistrzów, Refektarz Letni i Zimowy, oraz 2 wieże – Kurza i Noga. Ostatni zamek, Niski, określany tez mianem przedzamcza mieści w sobie kaplicę św. Wawrzyńca oraz szereg zabudowań gospodarczych.
Odwiedzając zamek w Malborku możemy podziwiać dokonale zachowany i zrekonstruowany obiekt rezydencyjno – obronny z epoki średniowiecza. Możemy zobaczyć w jakich warunkach mieszkali i szkolili się Krzyżacy.
Polacy nie zdobyli Malborka, a kupili go! W czasie wojny 13 – letniej, z inicjatywy Andrzeja Tęczynskiego zamek, który został oddany przez Krzyżaków, w zastaw niezapłaconego żołdu, najemnikom czeskim, został przez nich sprzedany polakom za około 660 kilogramów złota.
I nie tylko
Ale Malbork to nie tylko zamek, to też wiele ciekawy zabytków w mieście. Będąc tam, warto obejrzeć Ratusz Miejski, wybudowany w latach 1365-1380, rekonstruowany w XV i na początku XX wieku, resztki murów obronnych miasta, bramę mariacką i garncarską, oraz gotyckie kościoły św. Jana i Jerzego
Tu trzeba przyjechać
Ponieważ Zamek w Malborku jest jednym z miejsc w Polsce, które trzeba odwiedzić chociaż raz w życiu. Zapraszamy również na południowy zachód kraju, noclegi Kotlina Kłodzka Pensjonat Lissa