Zespół jelita drażliwego może znacząco obniżać komfort codziennego życia. Objawy mogą nas dopaść w najmniej oczekiwanym momencie. Nie zawsze też są jednolite – w jednej sytuacji będzie to biegunka, w innej – zaparcie. Czy można walczyć z zespołem jelita drażliwego, a jeśli tak, to w jaki sposób?
Charakterystyka i przyczyny choroby
Należy na samym początku uświadomić sobie, że zespół jelita drażliwego to choroba przewlekła. Dotyka zarówno jelita cienkiego jak i grubego, a objawia się głównie bólem brzucha i zaburzoną perystaltyką jelit. Zespół jelita drażliwego nie jest spowodowany przez zmiany organiczne czy biochemiczne, które zaszły w jelitach – winne nie są zatem ani uszkodzenia w budowie jelit ani defekty w procesach przemiany materii. Warto jednocześnie zauważyć, że pierwotna przyczyna zespołu jelita drażliwego do tej pory nie została zdiagnozowana. Wymienia się jedynie pewne czynniki, które mogą sprzyjać pojawieniu się dolegliwości. Są to m.in. nadmierny rozrost flory bakteryjnej, zaburzenia czucia trzewnego, zmiany w sferze psychicznej, spożywanie pokarmów ubogoresztkowych czy przebycie infekcji jelitowej. To pokazuje silne sprzężenie między występowaniem choroby, a rodzajem diety czy kondycją układu nerwowego. Objawy są często na tyle nieprzyjemne i częste, że wymagają zażywania specjalnych preparatów, takich jak np. Debutir.
Objawy zespołu jelita drażliwego
Zaniepokoić powinny nas przede wszystkim bóle brzucha i problemy z wypróżnieniem się. Owe objawy powinny utrzymywać się przez co najmniej trzy miesiące. Przez problemy wypróżnieniem należy rozumieć zarówno biegunkę jak i zaparcia (nierzadko pojawiają się na przemian). Pojawianie się objawów może mieć związek ze szczególnie stresującymi sytuacjami. Alarmujące powinny być dla nas także problemy z połykaniem, gwałtowne chudnięcie i anemia. Jeśli obserwujemy, że w naszym organizmie od jakiegoś czasu dzieje się coś złego, powinniśmy udać się do lekarza. Diagnostyka opiera się zazwyczaj na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem.
Jak walczyć z zespołem jelita drażliwego?
Ogromne znaczenie ma tutaj odpowiednia dieta. Jeszcze większe – unikanie sytuacji stresowych. Należy bowiem pamiętać, że zaburzona perystaltyka jest w tym wypadku pokłosiem błędnie działających hormonów i układu nerwowego. Pomocne mogą okazać się również leki przeznaczone specjalnie dla osób z zaburzoną perystaltyką, które dostarczą do jelit sól sodową kwasu masłowego (czyli podstawowy materiał energetyczny dla nabłonka przewodu pokarmowego).