Trądzik. Wielu z nas borykało się z nim w latach młodzieńczych. Jest to choroba skóry, na której, na skutek zachodzących w procesie dojrzewania zmian hormonalnych, obserwuje się zmiany wynikające z nadmiernego pobudzenia gruczołów łojowych. Nie każdy wie, że ta dolegliwość, tak typowa dla wieku młodzieńczego, może pozostawić po sobie ślad w postaci blizn.

Trądzik i blizny?

Nie każdy ma świadomość, że trądzik może pozostawić po sobie ślad na długie lata. Jaki ślad? Blizny albo przebarwienia. Blizny, które powstają w związku z trądzikiem to blizny typu zanikowego. Przed bliznami można się jednak uchronić.

Profilaktyka

Kluczem do sukcesu jest tu profilaktyka, polegająca na odpowiedniej pielęgnacji skóry trądzikowej. Najważniejsze, aby starać się nie dopuszczać do rozwinięcia stanów zapalnych, które mogą sprzyjać tworzeniu się blizn. Jeżeli problem występuje, profilaktyka obejmować może zarówno metody specjalistyczne, zalecone przez lekarza, ale nie tylko. Na wszystkoobliznach.pl opisywano domowe sposoby na walkę z trądzikiem, które mogą być wykorzystywane w lżejszych postaciach choroby. Podstawową zasadą jest unikanie promieniowania słonecznego, które sprawia, że blizny pogłębiają się i stają bardziej widoczne.

Blizny potrądzikowe – efekt stanu zapalnego

Bezpośrednią przyczyną wystąpienia blizn jest przebiegający stan zapalny, a dokładniej brak działań podejmowanych w procesie jego wyleczenia, a także jego niewłaściwe leczenie. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio reagować. Co zatem robić? Przede wszystkim używać sprawdzonych preparatów, przeznaczonych do walki z trądzikiem oraz często przemywać skórę. Działania te zapobiegają wystąpieniu stanu zapalnego, a jeśli on wystąpi- sprawiają, że zazwyczaj przebiega łagodniej. Blizny potrądzikowe charakteryzują się tym, że są trwałymi zmianami na skórze, wynikającymi z jej uszkodzenia. Wyróżniają się nieregularnym kształtem o różnej głębokości. Wyglądają jak zagłębienia w skórze. Rozmiar, głębokość oraz kształt zależą od intensywności procesu chorobowego oraz czasu wdrożenia leczenia.