Rolnicy, tak jak każda inna grupa zawodowa, również mogą znaleźć się w sytuacji, w której będą potrzebowali nagłego zastrzyku gotówki. Kredyt gotówkowy dla rolnika może być przeznaczony na bardzo różne cele, może być też udzielany na różne wysokości. Na co najczęściej jest zaciągany? I czym powinien charakteryzować się optymalny kredyt?

Kredyt gotówkowy dla rolnika na modernizację sprzętu

Jedną z podstawowych przyczyn, z powodu której zaciągany jest kredyt gotówkowy dla rolnika, jest konieczność zmodernizowania gospodarstwa. Modernizacja może polegać zarówno na kupnie nowych maszyn rolniczych, jak i na unowocześnieniu zabudowy gospodarczej. Stanowi to prawdopodobnie najczęstszy cel pobierania kredytu.

Naprawa sprzętu rolniczego

Drugim, bardzo częstym powodem sięgania po kredyt gotówkowy dla rolnika, jest konieczność renowacji sprzętu rolniczego. Maszyny te są niezwykle kosztowne w utrzymaniu, a naprawy potrafią sięgać od kilku tysięcy, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W zależności od sezonu i zbiorów, często nie ma możliwości, by dany osprzęt wyremontować za gotówkę.

Kredyt na bieżące potrzeby

Równie często kredyt zaciągany jest na bieżące potrzeby gospodarstwa – szczególnie w sytuacji, gdy np. z powodu nieurodzaju planowane dochody przedsiębiorstwa były niższe. Kredyt ten przeznaczany jest chociażby na zużywalne środki gospodarstwa, takie jak paliwo, czy też niezbędne nawozy. Pożyczka ta wykorzystywana jest też do opłacania bieżących ubezpieczeń.

Jest to kredyt o tyle niezbędny, że bez niego gospodarstwo nierzadko nie byłoby w stanie wygenerować jakiegokolwiek zysku, dlatego bardzo często zaciągany jest przez właścicieli gospodarstw.

Inny rodzaj kredytu? Kredyt na powiększenie gospodarstwa

Kredyt gotówkowy dla rolnika to nie jedyna forma pożyczki, jaką zaciągają rolnicy. Istnieje także oferta kredytów na zakup ziemi, na którą decydują się osoby planujące powiększenie gospodarstwa, czy zamierzające dopiero rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej. Jest to jednak kredyt wysoki (nawet kilka milionów złotych) i zaciągany na długi okres czasu (nawet do 30 lat).

Decydują się na niego przede wszystkim gospodarze, którzy posiadają realne perspektywy rozwoju przedsiębiorstwa. Jest to naturalna droga do zwiększenia produkcji oraz do podwyższenia rocznych dochodów.

Po czym poznać tani kredyt?

Oczywiście każdemu rolnikowi – tak samo, jak i każdemu kredytobiorcy – zależy na jak najtańszym kredycie. Warto w tym przypadku nie sugerować się jedynie stopą oprocentowania, a także dodatkowymi kosztami, takimi jak prowizje, czy chociażby opłaty za pomniejsze czynności bankowe.

Pewnym wyznacznikiem ostatecznej ceny kredytu jest RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). W zależności jednak od tego, czy opłacane raty kredytowe będą stałe, czy może malejące – RRSO może w rzeczywistości nieco przekłamywać ostateczną wartość kredytu.

Kredyt jak każdy inny

Kredyt gotówkowy dla rolnika ma podobny charakter do każdego innego kredytu. Różnica polega przede wszystkim na tym, że z racji specyfiki generowania przychodów przez gospodarstwo rolne nieco odmienne mogą być np. warunki spłat. Jeśli jesteś rolnikiem, dobrze jest zapoznać się z ofertą różnych banków – potrafią one być bardzo elastyczne i godne rozpatrzenia.