
Solaria, słońce – to czynniki stanowiące prawdziwe zagrożenie dla skóry człowieka. Powszechne wystawianie ciała na ich działanie może zwiększać ryzyko zachorowania na raka skóry, tak zwanego czerniaka. Choć w dzisiejszych czasach wielokrotnie powtarza się o metodach chroniących przed złośliwymi zmianami, to wciąż świadomość zagrożenia jest zbyt niska. Czerniak u dzieci pojawia się rzadziej, ponieważ najmłodszym gwarantujemy najlepszą ochronę, zapominając niekiedy o sobie samych. Kobiety narażają się na czerniaka pod paznokciem poddając swoje dłonie wielokrotnym zabiegom pod lampami UV, czy chodząc na solarium. Także zwykłe opalanie na plaży bez kremu z filtrem może przynieść zgubne rezultaty. Jak więc chronić się przed czerniakiem?
Videodermatoskopia – co to jest?
Najbardziej precyzyjną metodą diagnostyczną zmian skórnych jest videodermatoskopia FotoFinder. To bezbolesny i bezinwazyjny system komputerowy pozwalający na szybkie wykrycie łagodnych i złośliwych zmian. Podczas badania tą metodą, specjalista ogląda znamiona w różnych powiększeniach, wykorzystując do tego specjalną kamerę, umożliwiającą dostrzec cechy morfologiczne, niewidoczne gołym okiem. W urządzeniu FotoFinder istnieje możliwość zapisu i archiwizowanie obrazu, by podczas następnej wizyty, móc porównać go z nowymi obserwacjami. Videodermatoskopia pozwala więc wychwycić wszelkie różnice w znamionach oraz pojawienie się nowych zmian skórnych. Dzięki temu badania ogranicza wycinanie znamion wyłącznie do tych niebezpiecznych. Leczenie czerniaka w późnym stadium rozwoju może być skuteczne, jednak to zmiana, która najszybciej daje przerzuty na inne organy, dlatego bardzo ważna jest wczesna i prawidłowa diagnoza, zapobiegająca rozprzestrzenieniu się nowotworu.
Dla kogo profilaktyka czerniaka?
Zapytaliśmy ekspertów z Centrum DER-MED w Katowicach o to, kto powinien poddać się badaniu videodermatoskopii. Najczęściej występującymi zmianami barwnikowymi są pieprzyki. Tak naprawdę jednak każdy z nich może okazać się zmianą o charakterze nowotworowym. Dlatego ważne jest by często badać zmiany skórne, szczególnie jeśli widzimy, że powiększają się, mają niepokojący kształt czy kolor. Videodermatoskopia jest najlepszym badaniem profilaktycznym dla osób w każdym wieku, dlatego warto sprawdzić choć raz każdą zmianę skórną, a w razie pojawienia się nowych, udać się na kolejną wizytę – podkreślają specjaliści i dodają: – Jeśli urządzenie wykryje powód do niepokoju, nasi eksperci niezwłocznie o tym poinformują i podejmą kolejne kroki, chroniące pacjenta przed rozwojem czerniaka w złośliwy nowotwór skóry. Najbardziej zagrożone czerniakiem są:
- Osoby często korzystające z solarium,
- Osoby często narażone na nadmierną ekspozycję na słońce,
- Osoby z genetycznym obciążeniem nowotworem,
- Osoby posiadające liczne znamiona barwnikowe, tzw. Pieprzyki,
- Osoby, które wcześniej chorowały już na nowotwór.
Szczególne wskazania do zabiegu
Absolutnie każde znamię, które budzi niepokój, lub widocznie zmienia się, należy pokazać lekarzowi, który wskaże dalsze postępowanie. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych to szansa na wyleczenie. Szczególne obawy powinny budzić:
- Szybko rosnące znamiona
- Znamiona łuszczące się, krwawiące, swędzące,
- Znamiona o nieregularnych brzegach,
- Znamiona o niejednolitym kolorze,
- Znamiona, które w sposób widoczny zmieniają się.
Pamiętajmy – skuteczna profilaktyka, to szansa na szybkie wykrycie zmian złośliwych. A to z kolei niesie szansę na skuteczne wyleczenie i brak powikłań. Dlatego warto już teraz zapisać się na zabieg.