W tym momencie istniejących form lokowania kapitału jest cała masa. Obecnie wiele osób poszukuje informacji na temat możliwości inwestowania. Wszystko to ma oczywiście związek z bardzo wysoką inflacją. Jedną z najpopularniejszych form lokowania kapitału jest w tym momencie zakup funduszy ETF. Od standardowych funduszy inwestycyjnych odróżnia je szereg elementów. Mianowicie: ich podstawowym zadaniem jest odwzorowywanie określonych indeksów. W poniższym artykule wyjaśniamy najważniejsze informacje na temat funduszy ETF. Zapraszamy do wnikliwej lektury.
Fundusze ETF – podstawowe informacje
Nazwa ETF pochodzi z języka angielskiego – Exchange Traded Fund. Oznacza to fundusz notowany na giełdzie wykorzystujący pasywną strategię inwestycyjną. Warto nadmienić, żel liczba różnic między standardowymi funduszami inwestycyjnymi a ETF-ami jest dość duża.
Przede wszystkim ETF-y wyróżniają się tym, iż mają za zadanie odwzorowywać zachowanie konkretnych surowców, akcji bądź obligacji na giełdzie. Mają osiągać podobne wyniki do tych „prawdziwych” indeksów giełdowych. Inwestycja w fundusze ETF jest stosunkowo szybka – taką inwestycję można zrealizować korzystając z usług Saxo forex broker – trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż inwestycja środków w fundusze ETF wiąże się z ryzykiem.
Chodzi o to, że jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy na ten temat, możemy stracić nawet wszystkie zainwestowane środki. Bardzo istotne jest, by podejmowaniem jakichkolwiek decyzji związanych z zakupem ETF-ów w pierwszej kolejności dowiedzieć się jak najwięcej na temat tej formy inwestowania oraz przeprowadzić wszechstronną analizę rynku.
Wybór odpowiedniego funduszu ETF – na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Wybór funduszu ETF, w który zdecydujemy się zainwestować nasze środki finansowe, to nie jest taka prosta sprawa. Jakie kwestie należy mieć na uwadze przy wybieraniu odpowiedniego funduszu? Warto wiedzieć, iż w tym momencie liczba funduszy ETF oferowanych na giełdach jest niesamowicie duża, dlatego osoby początkujące mogą mieć duże trudności z podjęciem tej decyzji.
Podczas wybierania funduszu ETF, w który zainwestujemy, warto sprawdzić na przykład wysokość aktywów, którymi dysponuje konkretny fundusz. Jest to informacja wskazująca na to, jaką sumę pieniędzy do danego funduszu ETF wpłacili dotychczas inwestorzy.
Kolejną istotną informacją jest to, jakie są roczne koszty danego funduszu. Wskaźnik ten mówi o przyszłych wynikach danego ETF-u. Im koszty są niższe, tym wyniki osiągane przez fundusz będą lepsze, co jest korzystną sytuacją dla inwestora.
Fundusze ETF – korzyści i zagrożenia
Fundusze ETF stworzono po to, by ułatwić życie wszystkim inwestorom z całego świata. Osoby, które chcą zaopatrzyć się w fundusz zajmujący się śledzeniem całych indeksów giełdowych, mogą postawić właśnie na ETF. Ich zadaniem jest odwzorowywanie ruchów kursowych konkretnych surowców. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż inwestując w tego typu fundusze swoje środki narażamy się na ryzyko utraty całości zainwestowanego kapitału.