Problemy prawne kojarzą się z przestępcami, kradzieżą, napaścią lub wypadkiem. Mogą one jednak dotyczyć wielu innych kwestii i nie przydarzają się jedynie ludziom wchodzącym w konflikt z prawem. Statystyczny Polak przynajmniej raz w roku potrzebuje porady prawnej.

Najczęściej Polacy zgłaszają się po poradę prawną dotyczącą prawa rodzinnego, prawa pracy, spadkowego, konsumenckiego. Najwięcej sytuacji, kiedy nie wiemy jak sobie poradzić to załatwianie spraw urzędowych. Do radcy prawnego trafiamy, dopiero kiedy sprawa nie jest rozwiązana po naszej myśli. Wcześniej działamy metodą prób i błędów.

Sprawy urzędowe

Załatwiając cokolwiek w urzędzie, najpierw kompletujemy dokumentację, udajemy się do docelowego urzędu i czasem jesteśmy kilkukrotnie odsyłani z powodu niekompletnych lub błędnie wypełnionych wniosków. Mamy duże szczęście, jeżeli trafimy na urzędnika, który chce pomóc. Jeśli trafimy gorzej, musimy się sporo nabiegać. Radca prawny jest w stanie poinformować nas jak sprawnie załatwić pewne sprawy urzędowe i czego możemy oczekiwać.

Praca, zatrudnienie

Obecnie ludzie coraz bardziej są świadomi swoich praw, które posiadają jako pracownicy. Wynika to z lepszego przepływu informacji, a także z faktu, iż obecnie to pracownik, a nie pracodawca rozdaje karty. Pracownicy nie boją się już tak bardzo o utratę źródła dochodu i często z pomocą prawników egzekwują swoje prawa.

Zakupy, usługi

Zanim dokonamy zakupu mamy możliwość sprawdzić opinie o kupowanym towarze czy usłudze jednak i tak możemy natknąć się na oszusta. Z odsieczą przychodzi nam prawo konsumenckie i prawnicy. Na drogę sądową trafiają sprawy, w których chodzi o duże pieniądze. Małe straty zazwyczaj są puszczane w niepamięć.

Nieruchomości

Z porad prawnych korzystamy także, jeśli zbywamy i nabywamy nieruchomości. Ważne jest sprawdzenie kilku kwestii takich jak wpis w księgach wieczystych, zadłużenie lokalu, ilość zameldowanych osób itp. Są to istotne rzeczy, o których łatwo zapomnieć a radca prawny bądź odpowiedzialny notariusz pomoże dopilnować.

Porady prawne są postrzegane jako luksus lub zło konieczne. Mogą o+ne jednak uchronić przed poważnymi problemami i przyspieszyć załatwianie niektórych formalności. Istnieje także możliwość uzyskania darmowej porady. Szukając radcy, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „radca prawny Łódź” i umówić się na spotkanie.