Płonący znicz to symbol naszej pamięci o zmarłych. Na Wszystkich Świętych zastanawiamy się jakie znicze kupić, aby paliły się długo, a jednocześnie wyglądały estetycznie na grobie bliskich. Co roku wybór światełek nagrobnych jest ogromny, od zniczy plastikowych po szklane, zarówno jednorazowe, jak i z wymiennymi wkładami.

Jakie znicze będą palić się najdłużej?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zniczy. Długość ich palenia się, w największym stopniu zależy, od ich wielkości, rodzaju parafiny oraz tworzywa z jakiego zostały zrobione. Producenci światełek nagrobnych oferują znicze, które palą się nawet do 54 godzin. Są to najczęściej duże, masywne znicze wykonane ze szkła, które zawierają w środku wymienny wkład oraz pokrywę, która chroni przed deszczem i wiatrem. Im cieńszy knot, tym ogień będzie wolniej wypalał parafinę, a tym samym znicz będzie płonął dłużej.

Plastikowe i szklane znicze

Znicze na Wszystkich Świętych najczęściej wykonywane są z plastiku lub ze szkła. Znicz plastikowy jest z reguły tańszy od szklanego, jednak jest od niego również mniej trwały, może przepalić się i spowodować, że wosk rozleje się na płytę nagrobną. Znicze wykonane ze szkła dostępne są w wersji jednorazowej bądź do wielokrotnego użytku, wówczas posiadają wymienne wkłady, które w razie potrzeby można w każdej chwili dokupić, a wnętrze znicza umyć. Światełka nagrobne dostępne są również w różnych rozmiarach, kształtach oraz kolorach. Wybierając znicz, warto również zwrócić uwagę na podstawę – im cięższa i szersza, tym będzie on stabilniejszy i nie przewróci się, np. pod wpływem silnego podmuchu wiatru.

Im bliżej Wszystkich Świętych, tym stoiska ze zniczami są bardziej oblegane, a ceny zniczy – wyższe. Warto rozważyć zakup zniczy przez Internet. Zakupy online pozwolą bezstresowo wybrać najbardziej interesujący nas rodzaj znicza, bez kolejek i wychodzenia z domu.

Artystyczne znicze na Wszystkich Świętych

Na rynku dostępne są również artystyczne znicze witrażowe. Ich powierzchnia składa się z kawałków równo powycinanych szkiełek, które tworzą mieniący się różnymi kolorami witraż. Po zapaleniu wkładu znajdującego się we wnętrzu znicza, uzyskuje się niepowtarzalny efekt świetlny. Na Wszystkich Świętych można także kupić znicze ozdabiane kwiatami, symbolem krzyża, aniołami, sercem lub liśćmi.