zlewy-granitowe-01

Efektywność pracy w kuchni zależy w dużej mierze od właściwego zaplanowania jej układu oraz doboru wyposażenia odpowiadającego Twoim potrzebom. Są jednak elementy, których w żadnej kuchni nie może zabraknąć. Jednym z nich jest zlewozmywak. Nawet jeśli posiadasz zmywarkę, to i tak zlew jest nieodzownym elementem kuchennego wyposażenia — płucze się w nim brudne naczynia, myje owoce i warzywa, oczyszcza ręce. Dlatego planując układ kuchni, należy dokładnie się zastanowić, gdzie umieszczony zostanie zlew.

Po pierwsze – hydraulika

Jeśli jesteś w trakcie budowy domu i Twoja kuchnia jest tworzona od podstaw, masz ogromne pole do popisu i niemal niezliczone możliwości. Miejsce, w którym zdecydujesz się umieścić zlewozmywak zależy wyłącznie od Ciebie i Twojej fantazji, jednak warto, byś wziął pod uwagę projekt wyglądu i funkcjonalności całej kuchni.

Kuchnia w przebudowie to już bardziej skomplikowana sprawa i ograniczone możliwości, jeśli chodzi o wybór miejsca na zlewozmywaki. Wszystko za sprawą istniejącej instalacji hydraulicznej, która może pokrzyżować nieco Twoje plany.

Jeśli planujesz całkowicie zmienić układ w kuchni, możesz co prawda zdecydować się na przesunięcie instalacji wodno-kanalizacyjnej, co zapewniłoby Ci większą elastyczność i swobodę w dalszym podejmowaniu decyzji. Pamiętaj jednak, że zmiana instalacji hydraulicznej wpłynie znacząco na Twój budżet.

Pod oknem, w rogu, a może na wyspie?

Tak naprawdę w tym przypadku liczą się przede wszystkim Twoje preferencje. Nie ma żadnych sztywnych reguł mówiących o tym, że zlewy nie powinny nigdy znajdować się np. pod oknem. Wręcz przeciwnie! Jeśli wiesz, że przy zlewie będziesz spędzał dużo czasu, a za Twoimi oknami w kuchni rozpościera się piękny widok — wykorzystaj to i umieść zlewozmywak pod oknem. Pomoże Ci się to nieco zrelaksować przy zajęciach kuchennych, a przy okazji uzyskasz dostęp do naturalnego światła.

Jeśli wolisz mieć oko na to, co dzieje się w domu, pomyśl o umieszczeniu zlewozmywaka na wyspie. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł podczas pracy w kuchni pilnować swoich pociech czy rozmawiać z gośćmi.

Narożne zlewy granitowe jak te dostępne m.in w https://comitor.pl to doskonały pomysł przede wszystkim do kuchni o niewielkich rozmiarach. Małe pomieszczenia są często problematyczne, zwłaszcza jeśli chcemy umieścić w nich jak największą ilość potrzebnych sprzętów, a zlewy narożnikowe pozwalają na praktyczne wykorzystanie „martwej” przestrzeni.

Stwórz funkcjonalną kuchnię

Nieważne czy preferujesz zlewozmywaki stalowe, zlewy granitowe, a może zlewozmywaki ceramiczne — każdy z nich to centralny element kuchni i jeśli chcesz by funkcjonowała ona prawidłowo, jego umieszczenie powinno współgrać z innymi elementami w kuchni.

Może wyda Ci się to dziwne, ale elementem, który obowiązkowo powinien znaleźć się obok zlewu jest zmywarka. Taki układ ułatwi przenoszenie brudnych naczyń, np. przypalonych patelni czy naczyń żaroodpornych, które warto przed włożeniem do zmywarki opłukać. Natomiast aby ułatwić sobie sprzątanie, w bliskim sąsiedztwie zlewu (obok albo po zlewem) koniecznie umieść kosz na śmieci lub selektory do recyklingu.