zasady-doboru-gogli-narciarskich

Choć gogle narciarskie powinny należeć do obowiązkowego wyposażenia każdego narciarza, wiele osób wciąż próbuje z tym polemizować. Panuje przeświadczenie, że to niepotrzebny, drogi wydatek, który ogranicza widoczność. Oczywiście, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej i gogle narciarskie to niezbędny przyrząd, który chroni nasze oczy przed odbijającym się od śniegu światłem, drobinkami lodu i urazami mechanicznymi. Jednak aby gogle spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio dobrane. Jak to zrobić? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Jak dobrać gogle narciarskie?

Istnieje kilka parametrów, które mogą być przydatne w doborze gogli narciarskich. Są to między innymi:

  • odpowiedni rozmiar gogli narciarskich: wybór odpowiedniego rozmiaru ma ogromny wpływ na komfort użytkowania. Zbyt duże gogle mogą zatykać nos i zsuwać się z twarzy, zbyt małe z kolei ograniczają pole wiedzenia i ściskają kości policzkowe. Producenci często rozgraniczają swoje gogle na “męskie”, “damskie” i “juniorskie”, jednak zwykle poleca się dobieranie rozmiaru do indywidualnych preferencji.
  • właściwy dobór soczewki: kolor soczewki powinien być dopasowany do warunków, w których jeździmy najczęściej. Szyba jasna o dużej przepuszczalności światła będzie odpowiednia na gorsze warunki atmosferyczne, zachmurzenia czy mgłę. Szyba ciemna, o małej przepuszczalności ochroni przed promieniami słonecznymi.
  • konstrukcja gogli narciarskich: innym ważnym kryterium jest materiał, z którego wykonane są gogle. Soczewki powinny być zrobione z poliwęglanu, który jest lekki i odporny na uszkodzenia i zarysowania. Zła jakość soczewek może doprowadzić do rozmazanego obrazu i zmniejszonego komfortu jazdy.

Co zrobić w przypadku noszenia okularów korekcyjnych?

Jeśli nie chcemy inwestować w specjalne gogle z soczewkami korekcyjnymi, powinniśmy upewnić się, czy gogle są na tyle duże, by je pomieścić. Najlepiej zrobić to od razu przy kupnie. I tak na przykład w Krakowie działa sklep Narty Kraków, w którym jest dostępna szeroka oferta sprzętu narciarskiego, a doświadczeni specjaliści na pewno doradzą w wyborze odpowiedniego wyposażenia.

Jak należy dbać o gogle narciarskie?

Gogle powinny być przechowywane w specjalnym etui, jako że są podatne na zadrapania i zarysowania. Do ich przetarcia wystarczy zwykła, materiałowa ściereczka, jednak nie należy wycierać ich wewnętrznej strony. Należy także bezwzględnie unikać środków do czyszczenia szyb i papierowych produktów.