Problem zaparć dotyczy wielu z nas – zwłaszcza osób regularnie przyjmujących leki i prowadzących siedzący tryb życia. Jak skutecznie poradzić sobie z zaparciami i wyeliminować je raz na zawsze? Sposobów jest bardzo wiele – prezentujemy te, które najczęściej okazują się skuteczne.

Zdrowe przyzwyczajenia to podstawa

Zaparcia nie zawsze związane są z chorobą – ich przyczyna może niekiedy okazać się stosunkowo łatwa do wyeliminowania. Choć wdrożenie zdrowych nawyków nie może zagwarantować nam całkowitego pożegnania się z problemem zaparć, z pewnością nam one nie zaszkodzą. Podstawą jest bez wątpienia odpowiednie nawodnienie organizmu – spożywając ok. 2 litrów wody niegazowanej każdego dnia znacznie zmniejszamy ryzyko wystąpienia tego typu problemu. Pomoże także szklanka przegotowanej wody przed każdym posiłkiem. Co ze zdrowym odżywianiem? Podstawą są owoce (zwłaszcza suszone), warzywa i kasza gruboziarnista – ograniczyć powinniśmy natomiast węglowodany w formie pieczywa, ryżu i ziemniaków. Oprócz odpowiedniej diety, nie zaszkodzi nam także trochę ruchu – zażywajmy go przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Domowe sposoby… i nie tylko

Zanim przystąpimy do leczenia zaparć, musimy wyeliminować wątpliwości dotyczące jego pozajelitowych przyczyn. Dopiero gdy zostaliśmy już poddani badaniom i możemy wykluczyć cały szereg chorób ustrojowych, przechodzimy do łagodzenia objawów w celu ich stopniowego wyeliminowania. Jeżeli chcesz postawić głównie na naturalne metody, regularnie spożywaj suszone śliwki, figi i daktyle, a do tego poprawiające pracę jelit kefiry i maślanki – uważaj jednak, by nie mieszać suszonych owoców z nabiałem. Na zaparcia pomogą także napar z siemienia lnianego, olej słonecznikowy i wywary z ziół, takich jak koper włoski czy natka pietruszki. Jeżeli tego typu sposoby zawiodą, zawsze możesz sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach, takie jak Xenna, Forlax czy Pikopil. Należy jednak pamiętać, że stosowanie leków powinno być uprzednio skonsultowane z lekarzem i musi przebiegać zgodnie z zaleceniami. W przypadku, gdy problem zaparć nie ustępuje, prawdopodobnie konieczne będzie przeprowadzenie kolejnych badań.