Zaćma jest kojarzona jako choroba osób starszych. Coraz częściej diagnozuje się jednak zaćmę również u dzieci, u których może to być zaćma wrodzona lub może rozwinąć się w ciągu kilku pierwszych lat jego życia. Zobaczmy, jakie są przyczyny zaćmy u dzieci, jakie są jej objawy oraz jak przebiega leczenie.

Zaćma u dziecka – przyczyny

Mimo wielu lat badań nadal nie udało się jednoznacznie wskazać przyczyn pojawienia się zaćmy u dzieci. Wielu lekarzy wskazuje, że ok. 30% przypadków wynika z obciążeń genetycznych. Jako przyczyny podaje się również skutki uboczne niektórych chorób (odry, różyczki), jeśli matka chorowała w pierwszym trymestrze ciąży oraz stosowania niektórych leków w czasie ciąży.

Rodzaje zaćmy wrodzonej

Najczęstszym rodzajem zaćmy wrodzonej jest zaćma warstwowa. Jest to zaćma, w której widzenie jest częściowo upośledzone, gdyż mętnienie zlokalizowane jest w jądrze soczewki położonej na obwodzie i w małym stopniu obejmuje centralną część soczewki. Oprócz niej wyróżniamy jednak również inne rodzaje zaćmy wrodzonej

  • zaćma jądrowa – zmętnienie znajduje się w centralnej części soczewki;
  • zaćma całkowita – lokalizuje się na całej soczewce;
  • zaćma błoniasta – pojawia się z powodu przerwanej ciągłości torebki soczewki;
  • zaćma biegunowa przednia i tylna – zmętnienie zlokalizowane jest w tylnej i przedniej torebce;
  • zaćma torebkowa przednia i tylna – znajduje się w przedniej lub tylnej torebce.

Objawy zaćmy u dziecka

Pierwszym sygnałem, który powinien zaniepokoić rodziców, są białe źrenice u dziecka. Objawem może być również częste przecieranie oczu. Dziecko cierpiące na zaćmę może również uciskać oczy piąstkami lub kciukiem. Uwagę rodziców powinien wzbudzić również brak zainteresowania pokazywanym przedmiotem lub problemy z ciągłym trafianiem na przeszkody, gdy dziecko zaczyna się samodzielnie przemieszczać.

Niekiedy zaćma może rozwijać się bezobjawowo, co jest możliwe zwłaszcza w przypadku zaćmy zlokalizowanej poza centralną częścią soczewki. W takich sytuacjach rozpoznanie choroby jest utrudnione i może odsunąć się w czasie aż do okresu przedszkolnego, a nawet szkolnego.

Leczenie zaćmy u dziecka

Leczenie zaćmy u dzieci odbywa się analogicznie jak leczenie zaćmy u osoby dorosłej. Najlepszą metodą jest więc fakoemulsyfikacja zaćmy czyli zabieg usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienia jej soczewką sztuczną. Ze względu na to, że dobry wzrok wpływa na rozwój dziecka, operację usunięcia zaćmy u dziecka należy przeprowadzić najszybciej jak to jest możliwe, najlepiej od razu po jej rozpoznaniu.

W niektórych przypadkach, gdy istnieją jakieś przeciwskazania do szybkiej operacji zaćmy, stosuje się leczenie tymczasowe, wykorzystujące okulary lub soczewki kontaktowe.