
Komin jest ważną częścią konstrukcji budynku, powstaje jednak niezależnie od niej, musi więc być na tyle stabilny, by dobrze przenosić zarówno obciążenia związane za swoją masą, jak i oddziaływaniami zewnętrznymi. Popularnym sposobem na wykonanie niezbędnej instalacji jest wybór odpowiedniego komina systemowego, co nie tylko przyspiesza prace, ale również zapewnia bezpieczną i wygodną eksploatację przez długi czas.
Konstrukcja komina systemowego
Komin systemowy składa się z dwóch głównych elementów. Pierwszym z nich jest wkład kominowy, który zapewnia odporność na wysoką temperaturę powstających gazów spalinowych w przypadku urządzeń zasilanych ekogroszkiem, pelletem drzewnym lub brykietami oraz powstający kondensat zawierający agresywne chemicznie substancje, jeżeli w grę wchodzi używanie gazu bądź oleju opałowego. Drugim będzie obudowa komina, która zapewnia stabilność całej konstrukcji, a także chroni wkład przed wyziębieniem, a znajdujące się w pobliżu elementy budynku przed rozgrzaniem i samozapłonem. Jest ona również osłoną przed czynnikami atmosferycznymi dla części komina systemowego wychodzącego ponad połać dachu. Wkłady kominowe składają się z poszczególnych kształtek zrobionych z lżejszej stali kwasoodpornej lub żaroodpornej albo cięższej, lecz zarazem wytrzymalszej i uniwersalnej ceramiki. Obudowa komina systemowego powstaje na ogół z lekkich bloczków, które są łączone zaprawą podobnie jak w klasycznym kominie murowanym. W niej stabilizowany jest wkład kominowy przy użyciu specjalnych elementów montażowych. W obudowie umieszcza się też materiał termoizolacyjny – z reguły wełnę mineralną szklaną lub skalną.
Jak powinna wyglądać podbudowa pod komin?
Ze względu na to, że komin systemowy jest konstrukcją samonośną, a jego masa, choć mniejsza od komina murowanego, pozostaje stosunkowo duża, niezbędne będzie właściwe posadowienie. W miejscu, w którym ma się znaleźć komin, wykonuje się odpowiedni fundament albo niekiedy stosuje wzmocnienie płyty podłogowej. Przed budową komina systemowego przygotowuje się cokół, który może być wykonany z betonu o właściwej wytrzymałości albo ze specjalnych kształtek przeznaczonych do sporządzenia podbudowy. Dokładne parametry zależą tu od rodzaju komina i są określone przez producenta.
Duży wybór kominów systemowych można znaleźć w firmie WkładyKominowe.pl, która oferuje rozwiązania z wkładami stalowymi oraz ceramicznymi. Dostępne są wkłady kominowe do kotłów zasilanych ekogroszkiem i pelletem drzewnym, jak i gazem lub olejem opałowym. W sprzedaży są także niezbędne akcesoria.