
Wzdęcia utrudniają nam normalne funkcjonowanie – powodują dyskomfort, nierzadko dekoncentrują, nierzadko są nawet powodem odwołanych spotkań towarzyskich. Wzdęcia są efektem wypełnienia jelit zbyt dużą ilością gazów. Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób można szybko pozbyć się tego problemu?
Przyczyny i objawy wzdęć
Pierwszą i najbardziej prozaiczną przyczyną wzdęć jest…pochłanianie zbyt dużej ilości powietrza przy konsumpcji pożywienia. Zassane powietrze przedostaje się następnie do jelit, które wypełniają się zbędnymi gazami. Przyczyną może być również zbyt duża produkcja gazów już w samych jelitach. Wzdęcia mogą być też wynikiem dysfunkcyjnych procesów w układzie pokarmowym, niedrożności jelit czy problemów neurologicznych (z naciskiem na schorzenia ośrodkowego układu nerwowego). Bardzo często wzdęcia pojawiają się krótko po zjedzeniu posiłku; w niektórych przypadkach przyczyną wzdęć może być również spożycie niektórych produktów spożywczych. Naturalnym objawem wzdęć jest wrażenie nabrzmiałego brzucha; najczęściej towarzyszy temu uczucie rozpierania od środka. Dodatkowo może pojawić się uczucie ucisku w podżebrzu czy częstsze oddawanie gazów. Nasze zaniepokojenie powinny wzbudzić inne objawy, np. napadowe skurcze jelit czy ból w klatce piersiowej i uczucie duszności – mogą świadczyć o poważniejszym schorzeniu.
Co zrobić, gdy pojawią się wzdęcia?
Jak jednak skutecznie walczyć z problemem? Po pierwsze – warto zdiagnozować przyczynę i wykluczyć poważniejsze choroby. W tym celu najlepiej wykonać delikatny masaż brzucha, ograniczyć przyjmowanie produktów spożywczych o stałej konsystencji, a w ekstremalnych wypadkach – wykonać lewatywę. Wykonanie tych czynności powinno skutecznie pomóc w pozbyciu się nagromadzonych gazów, jednak jeśli problem nie znika, należy udać się do lekarza. Na wzdęcia mogą pomóc także specjalne preparaty, które można kupić w aptece – dostępnych jest wiele leków, które pomagają w unormowaniu procesów trawienia.