Przyszli rodzice z radością czekają na przyjścia na świat dziecka. Zanim to się stanie, muszą skompletować wyprawkę dla malucha, co jest bardzo przyjemne, gdyż przygotowują wszystko dla najważniejszej osoby w ich życiu. Po euforii przychodzi jednak przerażanie. Sklepy z artykułami dla dzieci pełne są wózków, fotelików, łóżeczek, kompletów pościeli i innych elementów wyposażanie. Co kupić? Co jest naprawdę potrzebne? Warto poszukać listy niezbędników i nabyć to, co proponują firmy specjalizujące się w produkcji akcesoriów dla dzieci.

Niezbędne artykuły dla dzieci. Tworzymy garderobę malucha

Wyprawka dla niemowlaka to przede wszystkim ubrania dla maluszka. Zanim się za to zabierzmy, musimy wiedzieć, czym jest rampers czy pajacyk, gdyż właśnie tak nazywane są ubrania dla małych dzieci. Body wygląda podobnie do damskiej części garderoby o tej samej nazwie. Zapinane w kroku ubranie może mieć długi bądź krótki rękaw. Musimy kupić po 6 par takich rzeczy, gdyż nawet takie maluszki się brudzą, gdyż często ulewają, a i pielucha bywa zbyt mała. Jeśli dziecko urodzi się latem, kumpy także body bez rękawów. Przyda się także rampers, czyli body, ale z krótkimi nogawkami, na ramiączkach lub z rękawem. W sklepach z artykułami dziecięcymi znajdziemy także pajace, czyli połączone rajtuzy i koszulki, rozpinane z przodu, w których zazwyczaj śpi dziecko. Potrzebne będą także skarpetki oraz koszulki z długim i krótkim rękawem. Kupując ubrania, warto od razu nabyć śliniaki, które będą niezbędne, gdy zaczniemy rozszerzać dietę dziecka.

Mobilny maluch. Kupujemy wózek, fotelik i torbę.

Pierwszym wózkiem, w jakim jeździ dziecko, jest głęboki wózek zwany gondolą, w którym układa się dziecko w pozycji leżącej. Kiedy maluch zacznie siadać i jest bardzo ciekawy świata, przesadza się go do wózka spacerowego, który zazwyczaj jest dużym pojazdem na pompowanych kołach. W specjalistycznych sklepach znajdziemy wózki trzyfunkcyjne, które łączą w sobie funkcje gondoli, wózka spacerowego i fotelika samochodowego. Kupujemy zestaw, który składa się ze stelaża, do którego można wpiąć gondolę, siedzisko spacerówki, a także fotelik samochodowy. Wybierając model wózka, zwróćmy uwagę na to, ile waży, czy łatwo się go prowadzi, podbija na krawężniku, a także jak się składa i czy zmieści się w bagażniku naszego samochodu. Firmy produkujące akcesoria dla dzieci oferują także wiele produktów, które będą przydatne podczas spaceru. Jeszcze przed porodem warto kupić torbę do wózka. Kiedy dziecko jest małe, na spacer zabieramy coś do picia, przekąskę, wodę dla mamy itd., a gdzieś musimy to wpakować. Taka pojemna torba ma dużo kieszeni, breloczek i dodatkową kosmetyczkę. Często w komplecie do torby dodawana jest praktyczna mata do przewijania. Warto dokupić także opakowanie termoizolacyjne na butelkę, dzięki któremu herbata nie ostygnie.

Łóżeczka i artykuły pielęgnacyjne.

Wybór łóżeczek dziecięcych jest ogromny. Możemy kupić tradycyjne łóżeczko ze szczebelkami, kołyskę czy tzw. kosz Mojżesza. Jeśli zdecydujemy się na łóżeczko ze szczebelkami, wybierzmy takie, w którym będzie można je wyjąć, by „urosło” wraz z dzieckiem. Do łóżeczka dobierzmy materac dobrej jakości i bawełniany komplet pościeli. Wśród artykułów dla dzieci znajdziemy także rożki i otulacze, które sprawdzą się u noworodków, które lubią być szczelnie otulane. Canpol i inne firmy, które mają w swojej ofercie artykuły dla dzieci, proponują produkty pielęgnacyjne. Niezbędnymi artykułami z pewnością są pieluszki. Warto kupić także zapachowe woreczki na zużyte pieluchy. Przydadzą się także pieluchy tetrowe oraz flanelowe. Potrzebne są także nawilżone chusteczki. Uzupełnieniem pudełka z kosmetykami powinny być okrągłe waciki kosmetyczne, które służą do przemywania pupy przy zmianie pieluszki oraz do przemywania twarzy. Najważniejszymi kosmetykami dla dziecka są maści lub kremy do zabezpieczenia pupy noworodka przed odparzeniami. W kosmetyczce dziecka znaleźć się powinny także jałowe gaziki, które są niezbędne do przemywania oczek oraz do pielęgnacji kikuta pępkowego.

Kompletowanie wyprawki dla niemowlaka to czysta przyjemność, warto jednak robić to z głową, aby nie wydać majątku na rzeczy, których nie będziemy później używać. W sklepach jest dużo artykułów dla dzieci i nie ma musimy się obawiać, gdyż czegoś zabraknie.