Wygodne buty mają duże znaczenie, gdy chodzi o proces nauki chodzenia i późniejszego doskonalenia tej umiejętności. Dlatego też rodzice często zastanawiają się jakiego typu obuwie wybrać. Problemem jest nie tylko kształt obuwia, podeszwa czy użyte materiały. Często zastanawiają się, czy buty chłopięce powinny być wiązane czy zapinane na rzepy. Czy buty dla starszego chłopca muszą spełniać takie kryteria jak te dla maluszka, który dopiero uczy się chodzić? Dlaczego warto zabierać dzieci na zakupy obuwnicze i tak ważny jest dobór butów do stopy dziecka?

Buty wiązane, na rzepy czy wsuwane?

Na rynku znaleźć można różne typy obuwia dla dzieci. Buty chłopięce mogą być wiązane, mocowane na rzepy lub wsuwane na stopę. W jaki sposób wybrać to rozwiązanie, które ma najwięcej zalet? Należy wybrać takie buty, które aktualnie najbardziej pasują do potrzeb dziecka. Te wsuwane są najłatwiejsze w zakładaniu, buty wiązane doskonale dopasowują się do sobie. Obuwie zapinane na rzepy jest kompromisem pomiędzy tymi dwoma – łączy w sobie łatwość zakładania z możliwością dopasowania do dziecięcej stopy. To jakie buty zostaną wybrane zależy od tego w jakim wieku jest dziecko, jakie są potrzeby rodziny i samego dziecka. Ważne jest, aby były one odpowiednio dopasowane do stopy. Nie powinny być zbyt duże – wkładka może być dłuższa maksymalnie o 1 centymetr od stopy dziecka. Ważnym jest również, aby dopasować cholewkę do szerokości i wysokości podbicia dziecięcej stop. Buty chłopięce wiązane i na rzepy można łatwo przystosować do kształtu stopy. Dzięki temu dziecięca stopa będzie rozwijać się w sposób harmonijny. A to ważne dla kształtowania poprawnej postawy dziecka oraz zdrowia jego kręgosłupa.

Dobór butów dla maluszka i starszego chłopca

Buty chłopięce i ich cechy różnią się w zależności od wieku dziecka, które będzie je nosić. Dla małej stopy należy wybrać takie buty, które najłatwiej dopasować do stopy. Powinny również mieć elastyczną podeszwę. Małe stopy nie są również nawykłe do noszenia obuwia, często są proporcjonalne szersze od stopy starszych dzieci. Dlatego buty dla maluszków wydają się szerokie – muszą dopasować się do małych nóżek. Starsze dzieci nie mają już takich wymagających stóp. Jednak również dla nich warto wybrać buty chłopięce, które są wygodne i dopasowane. Nieco starsze dzieci chcą być samodzielne, ale nie radzą sobie z wiązaniem sznurówek. Dlatego optymalnym wyborem jest obuwie na rzepy lub wsuwane – dziecko będzie mogło samo je zakładać i zdejmować.

Dlaczego na zakupy należy zabrać dziecko?

W przypadku kupowania dziecięcych butów ważne jest ich dopasowanie do stopy. Aby znaleźć idealną parę czasem konieczne jest dobranie obuwia do dziecka. Osiągnąć to można jedynie przez przymierzenie ich. Dlatego kupując pierwsze i kolejne buty dla dziecka lepiej zrezygnować z zakupów przez Internet. Mimo faktu, że wizyta w sklepie z dzieckiem może być trudna i uciążliwa, warto się na nią zdecydować, aby dopasować buty w sposób optymalny. Dzięki temu będą wygodne i dziecko będzie nosiło je z przyjemnością.