
Wiele osób nie oszczędza na pokryciu dachowym, ponieważ dobrej jakości materiał jest gwarancją inwestycji na długie lata. Czasami jednak zdarza się tak, że szkodliwe warunki atmosferyczne albo inne oddziaływania powodują, że dach wymaga wymiany. Właściciele domów czy innych obiektów nierzadko zastanawiają się, kiedy wystarczy wykonać prace naprawcze, a kiedy konieczna jest wymiana materiału. Jak to wygląda w praktyce?
Wymiana przeciekającego i zniszczonego pokrycia dachowego
Możemy wyróżnić wiele objawów, które wskazują na problemy związane z pokryciem dachowym. Czasami zdarza się tak, że mimo dobrej jakości dachówki ceramicznej czy innego materiału oraz regularnej konserwacji dochodzi do sytuacji, w której dach zaczyna przeciekać. Najłatwiej zauważyć takie zjawisko, kiedy na ścianach oraz na suficie pojawią się zacieki. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być na przykład nagięta blacha albo połamana dachówka. Zasadność wymiany dachu w takiej sytuacji trzeba określić, biorąc pod uwagę rozmiar uszkodzeń, a także szacując koszty i możliwości ewentualnej naprawy.
Kolejnym przypadkiem, który może wymagać wymiany pokrycia dachowego na nowe, jest ten, w którym mamy do czynienia ze zniszczoną więźbą dachową. Takie zjawisko może być widoczne na przykład poprzez zapadający się dach. Uszkodzenia więźby mogą być łatwo zauważone podczas wizyty na strychu. Tego typu zniszczenia mogą być niebezpieczne zarówno dla konstrukcji dachu, jak i całego obiektu, dlatego należy jak najszybciej zająć się ich naprawą.
Kiedy jeszcze konieczna jest wymiana blachodachówki albo innego pokrycia?
Do uszkodzenia pokrycia dachu może dojść w wielu różnych sytuacjach. O to, kiedy jeszcze wymiana może okazać się konieczna, zapytaliśmy naszego rozmówcę, czyli specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który powiedział nam:
– Zadbanie o pełną funkcjonalność pokrycia dachowego jest niezwykle ważne w kontekście stabilności obiektu oraz bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Czasami zdarza się tak, że niepokojące objawy, które mogą doprowadzić do konieczności przeprowadzenia remontu, pojawiają się na skutek działania szkodliwych czynników atmosferycznych. Blachodachówka i inne materiały mogą zostać uszkodzone na przykład przez porywisty wiatr albo zbite przez obfite opady gradu. Wówczas w zależności od zaawansowania strat niezbędne może okazać się rozważenie inwestycji w nowe pokrycie.
Aby zminimalizować ryzyko konieczności wymiany pokrycia dachowego, warto inwestować wyłącznie w produkty pochodzące od sprawdzonych producentów, a prace montażowe zlecać wyłącznie zaufanym ekipom dekarskim.