Astygmatyzm to popularna wada wzroku, która powoduje niewyraźne widzenie z różnych odległości. Nieprzyjemne objawy astygmatyzmu, jak: problemy w orientacji przestrzennej, częste łzawienie i mrużenie oczu czy szybkie męczenie się wzroku podczas czytania, można łagodzić za pomocą soczewek kontaktowych lub okularów. Osoby dorosłe mogą również skorzystać z możliwości laserowej korekcji wzroku.
Na czym polega astygmatyzm?
Astygmatyzm, nazywany również niezbornością, wynika z nieprawidłowego kształtu rogówki, która zamiast być idealnie okrągła, jest spłaszczona i kształtem przypomina piłkę do rugby. Zniekształcenie w oku powoduje, że promienie światła, jakie dostają się do jego wnętrza, zamiast ogniskować się w konkretnym punkcie, tworzą linię. Efektem tego jest niewyraźne widzenie, zarówno obiektów z bliska, jak i z daleka. Soczewki kontaktowe oraz okulary to najpopularniejsze metody, którymi leczy się astygmatyzm. Leczenie wady wzroku można również przeprowadzić za pomocą laserowego zabiegu chirurgicznego.
Soczewki kontaktowe na astygmatyzm
Do leczenia astygmatyzmu stosuje się soczewki toryczne, które korygują indywidualne różnice kształtu oka, zapewniając tym samym prawidłowe ogniskowanie się światła, jakie dociera do jego wnętrza. Szkła kontaktowe to również jedyna efektywna forma korekcji niezborności w przypadkach wady wywołanej przez stożek rogówki. Soczewki toryczne można nosić w trybie jednodniowym bądź miesięcznym. Szkła kontaktowe jednodniowe przeznaczone są do jednorazowego użytku, co oznacza, że na koniec dnia należy wyrzucić je do kosza, a rano założyć parę z nowego opakowania. Soczewki miesięczne to jedna para soczewek, jaką nosi się przez 30 dni. Produkt wymaga codziennego czyszczenia, specjalnie do tego przeznaczonym, płynem. Na noc soczewki przechowuje się w małym pojemniczku, który również należy dezynfekować każdego dnia.
Okulary korekcyjne na astygmatyzm
Astygmatyzm można korygować stosując tradycyjne okulary wyposażone w cylindryczne szkła. Okulary, tak jak soczewki kontaktowe, zawsze należy dobierać w salonie okulistycznym. Badanie wzroku pozwala precyzyjnie określić poziom nasilenia wady (astygmatyzm niski, średni wysoki), a także dobrać najbardziej efektywną metodą korekcji.
Laserowa korekcja wzroku
Laserowa korekcja wzroku to zabieg przeznaczony tylko dla osób dorosłych. Zabieg chirurgiczny polega na nacięciu rogówki i nadaniu jej odpowiedniego kształtu za pomocą lasera. Laserową korekcję wady wzroku przeprowadza się u osób, które ukończyły 20. rok życia.