Zdecydowanie za ciepłe lato jest problemem dla ludzi o osłabionych organizmach. Najczęściej uskarżają się zaawansowani wiekiem. Upały mogą rozwijać u nich zawroty głowy bądź omdlenia. W najniebezpieczniejszych przypadkach nieostrożne opalanie doprowadzi do zasłabnięć a nawet śmierci.

Choćby krótka droga do pobliskiego marketu za rogiem przypuszczalnie może okazać się wyzwaniem, jeśli wyjdziemy w godzinie najsilniejszych upałów. Z pewnością jest to czas między południem a godziną trzecią po południu. Jednakże nadejście lata sprawiło, iż temperatura rośnie dziś znacznie szybciej, a zaraz po godzinie dziewiątej temperatura może osiągnąć pułap grożący życiu lub zdrowiu ludzi starszych. Aby zapobiegać kiepskiemu samopoczuciu trzeba pić wysokie ilości podstawowych płynów – najmniej to 5l dziennie, umożliwiając optymalne nawodnienie naszego organizmu.
Polecane są dodatkowo różnego rodzaju napoje będące suplementami diety oraz nawodnienia organizmu poprzez zwiększoną zawartość elektrolitów. Stronić należy z kolei trunków o dużej zawartości alkoholu, który przyniesie efekt odwrotny, czego skutkiem bywają często bóle i zawroty głowy.

Kluczową kwestią jest również zachowanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Skoro nie jesteśmy posiadaczami klimatyzacji, wystarczy prosty wiatrak, który sprawi, że powietrze będzie odrobinę się przemieszczać oraz mieszać dużo skuteczniej, co wspomoże utrzymanie pomieszczeniu mniejszej temperatury. Sugerowane jest i bedzie wówczas też użycie autoklimy. Zadbaj wcześniej o jej sprawność w serwisie także o  osuszacz klimatyzacji i jej oczyszczenie.
Przebywając w domu otwieraj oka wieczorem, oraz zamykaj w ciągu dnia i zasłaniaj okna takie zachowanie spowoduje zatrzymanie niewysokiej temperatury pomieszczenia – o wiele bardziej przyjemnej dla naszego ciała.