TOP potrzebnych akcesoriów przy rozszerzaniu diety dziecka

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym dziecku trzeba zacząć rozszerzać dietę. Prawidłowe żywienie to oczywiście kwestia kluczowa, niemniej jednak ważne są akcesoria wspomagające ten proces. Jednym z ważniejszych jest fotelik do karmienia.

Na czym polega rozszerzanie diety niemowlaka?

Niezależnie od metody karmienia maluszka, w końcu nastąpi moment, podania pierwszego stałego posiłku. Rozszerzanie diety niemowlaka to proces, w którym stopniowo zaczynamy podawać dziecku pokarmy stałe. Przy rozszerzaniu diety należy pamiętać, że kształtowanie poprawnych nawyków żywieniowych uczy nie tylko prawidłowego podejścia do jedzenia, ale i wyrabia nawyk dostarczania niezbędnych składników odżywczych do organizmu. Dobry moment na wprowadzanie nowych pokarmów to czas około 6 miesiąca życia, kiedy maluch wykazuje pierwsze objawy zainteresowania jedzeniem spożywanym przez innych, a także kontroluje ruchy głowy i szyi oraz potrafi już siedzieć z podparciem. Temat siedzenia jest zresztą tematem nie mniej istotnym niż sam fakt dostarczanych posiłków i tu z pomocą przychodzi nam prawidłowo dobrany fotelik do karmienia.

Fotelik do karmienia – jaki wybrać?

Rozszerzanie diety niemowlaka jest dobrą okazją do wprowadzania wspólnych posiłków z dziećmi, poznawania nowych smaków, a co za tym idzie otwarcia na nieznane oraz budowania więzi. Aby czas ten był nie tylko przyjemny, ale i bezpieczny warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego krzesełka do karmienia.

Przy wyborze poza wiekiem dziecka warto zastanowić się nad czynnikami technicznymi otoczenia jak wielkość pomieszczenia jadalnego czy wysokość stołu,
w przypadku krzesełek bez blatu. Jednak aspektem decydującym powinien być komfort i bezpieczeństwo maluszka. Kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego fotelika:

  • Bezpieczeństwo — krzesełko powinno być stabilne oraz dopasowane do wieku
    i wzrostu dziecka. Siedzisko nie powinno być śliskie i powinno być odpowiednio twarde, aby nie powodować, że dziecko będzie zmuszone do przybrania niewygodnej, nienaturalnej pozycji. Warto zwrócić uwagę na prawidłowe podparcie dla nóg oraz poprawnie zamontowane pasy bezpieczeństwa. Właściwa konstrukcja krzesełka powinna wpływać na poprawne ułożenie miednicy, dziecko wtedy nie garbi się, ani nie wypycha nadmiernie brzucha do przodu i jest to optymalna, bezpieczna pozycja do zapobiegająca zakrztuszeniu się.
  • Możliwość regulacji – najlepszym wyborem będzie taki fotelik, który da nam możliwość regulacji jego wielkości oraz poszczególnych parametrów do potrzeb naszych i dziecka. Jest to kwestia ważna też dla portfela rodzica, ponieważ taki zakup posłuży nam dłużej z uwagi na możliwość dostosowania do dorastającego malucha.
  • Blat – większość fotelików posiada w zestawie blat lub możliwość dokupienia go. Warto zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość oraz możliwość szybkiego demontażu, w razie potrzeby przysunięcia dziecka do stołu. Blat może pełnić rolę nie tylko miejsca spożywania posiłku, ale również przestrzeni do umieszczenia zabawki czy książeczki dla dziecka w razie przedłużającego się posiłku.

Wiele osób zastanawia się, czy fotelik do karmienia jest zakupem obligatoryjnym, jednak zalety tego rozwiązania zdecydowanie przemawiają za zakupem. Głównym argumentem za jest niewątpliwe komforty zarówno dziecka jak i rodzica przy karmieniu – dziecko nie wisi nam na kolanie, my nie klęczymy w nienaturalnej pozie na podłodze, przytrzymując je równocześnie. Kolejnym jest bezpieczeństwo i prawidłowa postawa jedzącego malucha.

Akcesoria przydatne w rozszerzaniu diety

Poza fotelikiem, który wydaje się naturalnym liderem akcesoriów przydatnych do karmienia dziecka rodzice, mogą zaopatrzyć się też w inne przedmioty. Do grona najczęściej używanych zaliczamy: silikonowy talerzyk lub miseczka, śliniak/fartuszek, podkładki na stół, bidon, sztućce dla niemowląt.

Wybór niezbędnych akcesoriów powinien być podyktowany potrzebami rodzica
i dziecka. Wskazane produkty mają za zadanie ułatwić życie rodzica i sprawić, że maluszek rozpocznie bezpiecznie swoją przygodę z rozszerzaniem diety
i samodzielnym jedzeniem.