Szyfon to materiał charakteryzujący się lekkością, zwiewnością, a przez to pięknie wygląda. Jest bardzo przyjemny w dotyku i pięknie się układa na ciele, dzięki czemu jest często używany do szycia sukienek wiosennych i letnich. Letnia garderoba powinna być przewiewna i delikatna, nie możesz się w niej pocić – dokładnie taki jest szyfon. Jakiś czas temu wkroczył pewnie na modowe wybiegi i został tam na dobre, bijąc rekordy popularności. Idealna sukienka to taka, w której się czujesz pewnie, która zbytnio nie opina, a jednocześnie nie jest za luźna. Właściwości tkaniny szyfonowej pozwalają na osiągnięcie tych wszystkich oczekiwań każdej kobiety. Czym się charakteryzuje tkanina szyfonowa i dlaczego tak często wybierana jest do szycia sukienek?

Szyfon – tkanina – mgiełka

Wybierając tkaninę szyfonową, należy pamiętać że istnieje wiele rodzajów tego materiału. Ceny za metr kwadratowy są z tego względu różne, w zależności od rodzaju i grubości włókien, z jakich został wykonany. Jakość w tym przypadku idzie w parze z ceną.

Najtańszą odmianą szyfonu, a co za tym idzie – najczęściej spotykanym, jest szyfon syntetyczny. Tańszy materiał to materiał niezbyt przyjemny. Faktycznie, w czasie noszenia dosłownie klei się do ciała, elektryzuje się i właściwie wcale nie jest przewiewny. Taki materiał nie gwarantuje dobrej cyrkulacji powietrza, przez co można się w nim szybko spocić i to niekoniecznie w upalny dzień. W jego produkcji wykorzystywane są tanie łatwo dostępne surowce, nie cieszące się dobrą sławą – nylon i poliester. W tym przypadku tkanina szyfonowa ma tyle wspólnego z dobrej jakości szyfonem, co człon nazwy. W rzeczywistości, nie robi żadnego wrażenia, a wręcz jest niekomfortowy w użytkowaniu.

Drugi rodzaj tkaniny szyfonowej to szyfon sztuczny. Do jego produkcji wykorzystuje się wiskozę. Jego miękkość jest wyczuwalna już w dotyku. To wdzięczny i bardzo przyjemny materiał. Czy zatem różni się od naturalnego szyfonu? Otóż, przede wszystkim, różni się ceną. To zdecydowanie najdroższa odmiana tkaniny szyfonowej. Jest on pozyskiwany z jedwabiu lub bawełny, co potwierdza jego szlachetność. To bardzo przyjemny w dotyku materiał, a co najważniejsze, oddychający. Szyfon bawełniany jest matowy i wygląda na mocniejszy i grubszy. Szyfon jedwabny to prawdziwa mgiełka, dzięki swojemu pochodzeniu od jedwabiu. To połyskujący, lejący się i bardzo miękki materiał, który charakteryzuje się wszystkimi zaletami tkaniny jedwabnej.

Jak rozpoznać szyfon i jak o niego dbać?

Szyfon najłatwiej rozpoznać wówczas, gdy jest zupełnie gładki. Nie posiada żadnych aplikacji, odznacza się lekkością, zwiewnością i jest półtransparentny. Atłas zwraca na siebie uwagę połyskiem, a w dotyku jest gęsty, lejący i niemal ślizgający się w ręku. Bardzo popularną odmianą szyfonu jest żakard, posiadający drobne aplikacje na powierzchni. Te aplikacje to prawdziwa ozdoba każdej sukienki – kropeczki, serduszka, a nawet bardzo delikatne hafty – kreatywność włókiennicza nie zna granic. Do szycia wieczorowych sukienek wykorzystuje się często rzadziej spotykaną odmianę tkaniny szyfonowej, shanzhan. Materiał ten pięknie mieni się różnymi kolorami, stwarzając efekt tęczy. Taki efekt uzyskuje się przez zastosowanie dwóch kolorów nici, które przeplatając się ze sobą tworzą tę ciekawą iluzję gry kolorów.

Dlaczego warto wybrać tkaninę szyfonową?

Tkanina szyfonowa to idealny wybór na letnią stylizację. Szyfon naturalny jest niezwykle przewiewnym materiałem, dzięki czemu nie spocisz się nawet w najbardziej upalny dzień. Zapewnia wyjątkowo przyjemny i orzeźwiający chłód, dlatego często szyje się z niego sukienki w wersji maxi, które mimo długości, nie zatrzymują ciepła, idealnie je odprowadzając do zewnątrz. Ze względu jednak na delikatność i lekkość tkaniny, wymaga ona odpowiedniego traktowania, podobnie zresztą jak jedwab. Nie znosi zatem wysokich temperatur podczas prania, ani wirowania na wysokich obrotach, najlepiej prać go w temperaturze 30 stopni C i wirować, ustawiając program “delikatne pranie”.