Subaru Impreza jest autem dość popularnym. Zainteresowanie zdobył poprzez liczne osiągnięcia na Rajdowych Mistrzostwach Świata. Pierwszy raz model ten pojawił się w 1992 roku, a obecnie prym wiedzie jego czwarta generacja. Wraz z czasem, światła, lusterka, błotniki, chlapacze Subaru Impreza zmieniały się, nadając nowym modelom zupełnie innego charakteru. Jak zmieniał się Subaru Impreza w czasie swoich czterech generacji?

Subaru Impreza – opis modelu

Subaru impreza jest modelem, który zaczął być produkowany w 1992 roku, a na starym kontynencie dopiero w 1994 roku. Zaliczany jest do modeli z segmentu C – czyli niższej klasy średniej. W gamie marki Subaru Impreza traktowany jest jako następca modelu Leone. Swoją olbrzymią popularność impreza zyskała przede wszystkim za sprawą wygranych w Rajdowych Mistrzostwach Świata, poprzez które stała się samochodem kultowym. Od początku zaistnienia na runku Subaru Impreza nagradzana była wiele razy (m. in. według magazynu „Wheels” uzyskała nagrodę „Samochód roku 2000”). Nazwa impreza pochodzi od włoskiego słowa „impresa”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „osiągnięcie”.

Cztery generacje Subaru Imprezy

Od momentu wyprodukowania pierwszego modelu, które miało miejsce w 1992 roku, aż do dziś dzień, miały miejsce cztery następujące generacje Subaru Imprezy:

  • Generacja I – oznaczona została symbolem GC. Produkowana w latach 1992-2000 jako następczyni modelu Leone. Pierwotne plany zakładały, iż auto będzie nazywać się Loyale. Jak każdy inny tradycyjny pojazd marki Subaru, impreza wyposażona została w silnik typu bokser. W 1997 roku model został poddany gruntownej modernizacji. Na jego sukces znaczny wpływ miału osiągnięcia rajdowe, w tym tytuły mistrza świata kierowców i konstruktorów w latach 1995-1997.
  • Generacja II – została zaprezentowana w 2000 roku. Jest ona oznaczona symbolem GD. Zostało w niej przeprojektowane od podstaw nadwozie auta. W związku ze specyficznymi, okrągłymi reflektorami, model zyskał miano „bug eye” (oczy robaka). Zmodernizowana w 2003 roku Impreza II, w której zastosowane zostały nowe światła, nazwana została „teardrop” (łza). W roku 2006 auto przeszło kolejne zmiany, po których wersję nadwozia obdarzono mianem „hawkeye” („oko jastrzębia”). Koniec produkcji aut Subaru Impreza tej generacji miał miejsce w 2007 roku.
  • Generacja III – model Subaru Impreza tej generacji debiutował w roku 2007 roku. Oznaczona jest symbolem GH. Na rynku europejskim model ten wystąpił w wariancie hatchback o rozmiarach podobnych do poprzednika w wersji sedan, co było sporym zaskoczeniem. Klasyczny wariant sedan przeznaczony był przede wszystkim na rynek amerykański. Subaru Impreza tej generacji przestała być krzykliwa i groźna – stała się natomiast subtelna i bardziej komfortowa
  • Generacja IV – jej światowa premiera miała miejsce na wystawie w Nowym Jorku w 2016 roku. Została ona ponownie zaprojektowana od podstaw. W samochodzie została zastosowana nowa płyta podłogowa Subaru Global Platform. Podtrzymana została tradycja hybrydowego systemu napędowego oraz montowania napędu Symmetrical All Wheel Drive.