stol-ogrodowy

Podstawą letniego biesiadowania jest wygodny i praktyczny stół ogrodowy. Czy już taki posiadasz lub chcesz wymienić stary na nowszy model? Co warto wziąć pod uwagę, dokonując zakupu odpowiedniego mebla, zaraz Ci podpowiemy.

Dopasowanie wielkości do przestrzeni

Zanim wybierzesz stół ogrodowy, dokładnie przemyśl, ile miejsca masz do zagospodarowania. Jeśli jest nim niewielki balkon, a stół ma służyć 2-4 osobom wybierz nieduży, najlepiej okrągły model. Gospodarując małą przestrzeń, bardzo istotne jest, abyś wziął pod uwagę sposób przemieszczania się wokół mebla. Zaokrąglone rogi zapobiegają niefortunnemu obijaniu się o przedmiot oraz ułatwiają korzystanie z całej powierzchni blatu wokół stołu. Małe stoliki sprawdzą się świetnie nawet na bardzo małych balkonach. Jeśli zaś dysponujesz dużą przestrzenią ogrodu, warto ją wykorzystać. Biesiadowanie w dużym gonie rodziny lub znajomych na świeżym powietrzu należy bowiem do niezwykle przyjemnych, wakacyjnych czynności. Komfortowy stół ogrodowy, przy którym usadzisz licznych gości, będzie ogromnym atutem twojego ogrodu bądź tarasu. Jeśli na co dzień nie będzie ci potrzebny aż tak duży mebel, możesz przemyśleć zakup rozkładanego stołu bądź dwóch mebli, które w razie potrzeby możesz ze sobą zestawić.

Wybór odpowiedniego designu

Mimo iż stół należy do mebli, które nie kojarzą raczej z prostotą i wyszukanym designem – nic bardziej mylnego. Obecnie stylistyka stołów ogrodowych jest niebywale różnorodna. Swoją uwagę przykuwają meble, w których blat z drewna takowego umieszczony jest na ażurowym, aluminiowym ozdobnym stelażu. Kolejnymi modelami wartymi uwagi są wersje w całości wykonane z drewna. Niebywale dekoracyjnie wyglądają wersje z rzeźbionymi nogami i wspornikami blatu. Bardzo ekskluzywnie i elegancko prezentują się natomiast wzory wykonane z drewna o nieregularnych kształtach wyraźnie podkreślające naturalny charakter tego surowca, m.in. jego słoje, kolorystykę czy naturalną formę. Również kolorystyka proponowanych stołów ogrodowych jest coraz bardziej różnorodna. Biel, szarości, brązy czy zielenie należą do najbardziej popularnych odcieni.

Trwałe i praktyczne materiały

Surowiec, z jakiego wykonany jest stół ogrodowy to niebywale istotny czynnik. Dobrej jakości materiały łatwo utrzymać jest w czystości oraz zachować jak najdłużej ich atrakcyjny wygląd. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź, czy tworzywo, z którego został wykonany stół, jest odporny na szkodliwe warunki zewnętrzne, takie jak wilgoć, wiatr czy nadmierne nasłonecznienie. Mebel wykonany z trwałych surowców posłuży ci przez wiele lat. W przypadku stołu ogrodowego wykonanego z drewna należy pamiętać o jego okresowej impregnacji. Warto również od czasu do czasu przeszlifować powierzchnię blatu. Aby dodatkowo zabezpieczyć mebel, możesz chować go gdy warunki atmosferyczne są bardzo złe. Możesz również zainwestować w bardzo praktyczne pokrowce, które dodatkowo zabezpieczą mebel i przedłużą jego atrakcyjny wygląd.