Stłuczenia i siniaki to przypadłości, które z całą pewnością nieraz przytrafiły się każdemu z nas. Wprawdzie nie są one groźne, jednak nie prezentują się zbytnio estetycznie na naszej skórze. Tego typu urazy doskonale znają wszyscy miłośnicy sportów, jednak podskórnych wylewów krwi nabawić można się również w zaciszu własnego domu. Jak radzić sobie z siniakami i stłuczeniami oraz przyspieszyć ich regenerację?
Czym są i jak powstają siniaki oraz stłuczenia?
Siniak jest efektem pęknięcia naczynek znajdujących się pod naszą skórą w wyniku doznanego urazu. Wylew krwi następuje do znajdujących się w okolicy tkanek, powodując obrzęk oraz zasinienie skóry, które stopniowo zmienia swoją barwę. Mimo, iż brzmi to nieco groźnie, większość siniaków goi się sama w ciągu 7-10 dni.
Stłuczenie jest natomiast efektem urazu prowadzącego do uszkodzenia oraz zmiażdżenia lub rozerwania wewnętrznych struktur naszych tkanek. W związku z tym bardzo łatwo można pomylić je ze zwichnięciem. Stłuczenie ma charakter wewnętrzny i nie narusza ciągłości skóry. W wyniku stłuczenia może dojść do obrzęków, uczucia bólu oraz podskórnych wylewów. Gojenie się stłuczenia jest sprawą indywidualną, która zależy od jego rozmiaru oraz miejsca, którego dotyczy. Z początku łagodnieje obrzęk, a po nim wchłania się powstały krwiak. Kolejnym etapem jest odzyskanie ruchomości, jeśli w skutek stłuczenia została ona ograniczona.
Jak przyspieszyć proces leczenia siniaków i stłuczeń? Sposoby na szybką regenerację
Mimo, że z reguły siniaki oraz stłuczenia nie utrzymują się na naszym ciele przez długi okres czasu, można w prosty sposób przyspieszyć ich regenerację.
1. Najskuteczniejszym i najbardziej popularnym rozwiązaniem jest oczywiście stosowanie preparatów aptecznych w formie żelów i maści. Na siniaki i stłuczenia pomocny jest np. Arnica Żel, żel Traumon, Voltaren Max, a także żele na bazie wyciągu z kasztanowca. Preparaty te pomagają złagodzić bóle związane z mechanicznymi urazami.
2. Warto stosować także zimne kompresy na bolące miejsca, które pozwalają zmniejszyć obrzęk oraz zahamować wewnętrzne krwawienie. Jeśli natomiast od powstania urazu upłynęło już trochę czasu, zamiast zimnych, zalecane są ciepłe okłady, ponieważ rozszerzają one naczynia krwionośne i umożliwiają szybsze wchłanianie krwi z tkanek.
3. W leczeniu siniaków pomocne są także zioła, takie jak babka lancetowata, kora kasztanowca, nagietek i oczar wirginijski, stosowane w formie kompresów lub okładów.
4. Sposobem na przyspieszenie regeneracji miejsca dotkniętego urazem jest ponadto wykonywanie delikatnych masażów.