W życiu każdego z nas mogą zdarzyć się takie momenty, w których potrzebujemy wyjątkowego wsparcia i to nie tylko bliskich osób. Wówczas, niezależnie od sytuacji i okoliczności, sięgamy po dostępne sposoby, które mają nam pomóc w walce z przeciwnościami losu. I tak jest, zazwyczaj sprawdzone, mocne substancje, bo o nich mowa – pomagają, ale też niosą ze sobą ryzyko, jakim jest uzależnienie. Tak więc wpadamy w błędne koło – zmagamy się najpierw z jednym problemem, w następstwie czego stoimy przed kolejną bitwą, jaką jest walka z uzależnieniem. Czy można w bezpieczny sposób zwalczyć kłopot, bez ponoszenia konsekwencji?

W jaki sposób nootropy pomagają w walce z uzależnieniem?

Można pomóc sobie w walce z przeciwnościami losu nie popadając w uzależnienie. Sposobem na to są środki nootropowe. Jednak zacznijmy od tego, czym jest uzależnienie? Uzależnienie, to silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności, bądź zażywania konkretnych środków, która wymyka się nam spod kontroli – jest to choroba mózgu. Najczęściej właśnie kojarzy się nam z zażywaniem różnych substancji (np. narkotyków). Jednak możemy też być uzależnieni od pracy, innych ludzi, adrenaliny, komputera, cukru, hazardu, zakupów, solarium, kawy czy papierosów itp. W przypadku uzależnienia, zaczynamy szukać antidotum, które zazwyczaj wpędza nas w kolejne. Nie zawsze oczywiście środki mogą nam wystarczająco pomóc. Bywa tak, że potrzebna jest do tego terapia. Albo, gdy jest za późno albo, gdy problemu nie można rozwiązać za pomocą, nawet najlepszej, pigułki.

Wyobraź sobie, że cały czas musisz być na wysokich obrotach, ale organizm ludzki nie jest do tego przystosowany, zaczyna się buntować, Ty mu na to nie pozwalasz, bo chcesz być produktywny i kreatywny, nie słuchasz sygnałów, więc zaczynasz sięgać po dopalacze, które w konsekwencji prowadzą do uzależnienia. Albo od lat masz trudną sytuację, podupadłeś psychicznie, i znowu szukasz czegoś, co pomoże zwalczyć ten stan, więc sięgasz po psychotropy, które zazwyczaj uzależniają – takich przykładów można mnożyć. Walka z uzależnieniem to trudny proces, ale nie jest to sytuacja beznadziejna, bo są na to sposoby.

Substancje nootropowe zapobiegają wielu stanom, a z innych potrafią nas wyciągnąć nie powodując jednak uzależnienia, i w zasadzie pomagają w walce z nimi. Jedne z nich poprawią Twoją kreatywność, pamięć i produktywność, nie dopuszczając do przemęczenia i przeciążenia organizmu. Inne spowolnią skutki starzenia, poprawią funkcjonowanie mózgu, samopoczucie i ogólnie polepszą jakość życia. Każde z nich pomaga w ostatecznym rozrachunki z sytuacją, którą jest walka z uzależnieniem, bo dzięki nim można do niego też nie dopuścić.

Charakterystyka niektórych nootropów

Nootropy są naturalnymi substancjami, które pomagają na różne dolegliwości czy dysfunkcje naszego organizmu. Mogą działać pozytywnie na pracę mózgu, zmniejszać uczucie stresu i napięcia, poprawiać koncentrację, która wpływa na jakość pracy i nauki, rozwijać kreatywność, dodawać energii i polepszać samopoczucie. Wpływają na nastrój tak, że zapobiegają lub leczą nawet z depresji. To idealne środki na uzależnienie.

Dlatego środki nootropowe zdobywają coraz większą popularność i uznanie. Są po prostu bezpieczne i skuteczne w działaniu. Weźmy na przykład tianeptynę, fenibut, noopept i fenylopiracetam i sprawdźmy w czym pomagają:

  1. Tianeptyna działa przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo – zwalcza nie tylko objawy, ale przyczynę. Moduluje działanie glutaminianu utrzymując nad nim kontrolę – w efekcie hamuje szkodliwą odpowiedź organizmu na stres, przez co mózg zaczyna sobie lepiej radzić z lękiem i depresją.
  2. Fenibut dla odmiany stymuluje do działania i pomaga znaleźć rozwiązanie w każdej trudnej sytuacji. Działa uspokajająco, więc wpływa korzystnie na sen i na regeneracje organizmu. Mało tego ułatwia uzyskać pewność siebie, ponieważ odpowiada za poziom dopaminy w mózgu.
  3. Noopept sprawia, że poprawia się pamięć, uwaga, myślenie i postrzeganie. Polepsza się zdolność uczenia i przyswajania nowych informacji. To wpływa na dobre samopoczucie i postęp w pracy umysłowej.
  4. Fenylopiracetam to nootrop, który ma właściwości pobudzające. Stosowany jako doping dla mózgu i w sporcie, bo poprawia wydolność umysłową i fizyczną organizmu. Traktuje się go również jako substancję przeciwdepresyjną, przeciwlękową i przeciwpsychotyczną, a nawet pomagającą w leczeniu epilepsji, apatii oraz zaburzeń wynikających z niedotlenienia mózgu.

Substancje nootropowe przynoszą wiele pozytywnych efektów dla zdrowia człowieka, bo to inteligentne leki nowej generacji poprawiające przede wszystkim funkcje poznawcze. Dlatego lepiej nimi zapobiegać różnym dolegliwościom lub z nich leczyć, niż później walczyć z uzależnieniami od szkodliwych substancji czy nawyków.