
Srebro koloidalne stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Z uwagi na jego silne właściwości dezynfekujące, preparat tego typu stosowane są w celu czyszczenia wszelkich powierzchni, a także stosowane zewnętrznie na skórę. Odnaleźć można podział na srebro jonowe oraz niejonowe. Jaki zatem preparat ze srebrem wybrać?
Czym się różni srebro jonowe od niejonowego?
Na rynku dostępnych jest coraz więcej preparatów zawierających srebro. Preparaty tego typu są promowane przez producentów jako cudowne środki uzdrawiające. Jednak skutecznym działaniem wyróżniają się jedynie preparaty najwyższej jakości. Jakie są najważniejsze zasady wyboru preparatu ze srebrem? Srebro koloidalne to zawiesina cząsteczek srebra w roztworze. Największą aktywnością wyróżnia się nano srebro – tu mikroskopijne cząstki srebra, wielkości kilku nanometrów rozproszone są w wodzie. Zastosowanie tak mikroskopijnych cząsteczek oraz wytwarzane przez nie oddziaływania międzycząsteczkowe przyczyniają się do wytworzenia ogromnej powierzchni czynnej. Nano srebro działa dłużej i bardziej efektywnie niż inne koloidy srebra. Niejonowe srebro koloidalne wykazuje wysoką odporność chemiczną, nie ciemnieje pod wpływem światła słonecznego, nie utlenia się . W przeciwieństwie do niego srebro jonowe jest bardzo reaktywne, a zatem wykazuje znaczną nietrwałość. W walce z drobnoustrojami skuteczniejsze okaże się zatem srebro niejonowe, zwane także srebrem atomowym. Srebro niejonowe jest całkowicie bezpieczne dla organizmu człowieka, natomiast skutecznie przenika przez błony komórkowe bakterii i innych drobnoustrojów, hamując ich cykl życiowy i prowadząc do ich unieszkodliwienia.
Warto przypomnieć, iż barwa srebra uzależniona jest od wielkości cząstki oraz jej kształtu. Zagłębiając się w lekturę naukową można potwierdzić fakt, że nano srebro koloidalne może przybierać barwę żółtą, bursztynową, różową a nawet niebieską.
Zastosowanie niejonowego srebra koloidalnego
Nano srebro koloidalne wykorzystane może być w celu zachowania czystości oraz aseptyki wszelkich powierzchni – zarówno domowych, jak i użytkowych czy szpitalnych. Nano srebro znajduje zatem zastosowanie jako środek czyszczący i dezynfekujący powierzchnie kuchenne, łazienkowe. Można nim odświeżać odzież, firany i dywany, tapicerkę i materace – nano srebro zwalczy roztocza, co doskonale sprawdzi się w domu alergików. Rozwór srebra koloidalnego może zabezpieczać elewacje budynków przed rozwojem pleśni. Taki preparat można wykorzystać także do dezynfekowania zabawek dla dzieci – bez użycia szkodliwej chemii.
Srebro koloidalne może być stosowane na skórę w celu jej odkażania, przyspieszenia gojenia się ran, pielęgnacji cery trądzikowej. Jest to preparat bezpieczny dla organizmu i środowiska, nietoksyczny, który umożliwia utrzymanie w nienagannej czystości całego domu.