
Wiele osób uważa, że bieganie jest na tyle prostym i niewymagającym żadnych większych przygotowań sportem, że właściwie poza pokonywaniem kilometrów nie trzeba nic więcej. Często jednak takie podejście kończy się tzw. ścianą, czyli zetknięciem się z końcem swoich możliwości, a co za tym idzie, ze zniechęceniem do dalszych treningów. Czy są jakieś sprawdzone sposoby na to, aby zwiększyć efektywność swoich treningów biegowych?
Zadbajmy o podstawy
Powodów gorszej dyspozycji na treningu i braku odpowiednich efektów może być wiele. Jeśli jednak chce się podejść do tematu naprawdę kompleksowo i skutecznie, trzeba po kolei eliminować najróżniejszego rodzaju przyczyny mogące wpływać na efektywność treningu. O czym mowa? W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się temu, jaki się posiada do biegania strój, łącznie z butami.
Często dochodzi do sytuacji, gdy nawet zwykła koszulka zakładana do biegania potrafi swoją budową dać na tyle w kość, aby trening stał się gorszy. W tym miejscu warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na to, z jakiego materiału taka koszulka jest wykonana. Musi się ona bowiem charakteryzować naprawdę dobrym współczynnikiem wymiany powietrza, tak aby generowany przez skórę pot mógł być skutecznie odprowadzany. Jeśli tak nie będzie może dojść nawet do przegrzania organizmu.
Kolejną sprawą, o której koniecznie trzeba pamiętać to buty do biegania. Nie można mieć w trakcie treningu przypadkowego obuwia, które tylko wygląda na sportowe. Może się bowiem bardzo szybko okazać, że takie kiepskiej jakości buty, które zwyczajnie nie są przystosowane do biegania, będą powodowały pogorszenie się efektywności treningu, a często również mogą być źródłem kontuzji. Warto więc uważnie przyjrzeć się temu, jakie się ma obuwie i jak są ono przystosowane do stopy i stylu biegu.
Jaka powinna być dieta?
Nie da się ukryć, że kolosalne znaczenie dla efektywności treningu ma to, jakie się organizmowi dostarcza paliwo, czyli po prostu żywność. Od poprawnej diety zależy bowiem o wiele więcej, niż nam się wydaje. Nie wystarczy tylko usunąć z jadłospisu słodyczy czy też fast foodów. Do zachowania odpowiednich efektów treningu potrzeba nieco więcej.
Dieta biegacza musi być przede wszystkim zbilansowana, czyli zawierać w sobie odpowiednie ilości białka, węglowodanów i tłuszczów. Każdy z tych elementów jest ważny i nie można dopuścić, aby organizm miał choćby jednego deficyt. Jedynie odpowiednie dostarczanie wszystkich składników pozwala na posiadanie wystarczającej ilości energii do przeprowadzania efektywnych treningów.
Regeneracja po treningu
Na koniec warto mieć na uwadze jeszcze jedną rzecz, czyli czas pomiędzy treningami. Często bowiem biegacze zapominają o tym, że ich organizmy muszą mieć wystarczająco wiele czasu na to, aby się zregenerować po poprzednich biegach. Zbyt krótki lub też nieefektywny czas treningu powoduje, że mięśnie w dalszym ciągu są zmęczone i nie w pełni sprawne, co rzecz jasna oznacza niższą jakość kolejnego treningu. W tym miejscu szczególnie warto się przyjrzeć temu, jak wygląda kwestia ilości snu, ponieważ w głównej mierze to właśnie dobry sen przyczynia się do skutecznego wypoczynku.