sposoby-na-odroznienie-zlota-od-tombaku

Złoto to bardzo dobrej jakości materiał, z którego chętnie jest tworzona biżuteria. Ładnie się ono prezentuje i jest wytrzymałe, ale wybierając je, należy się liczyć z wysoką ceną. Na rynku jubilerskim często pojawiają się oszuści, oferujący zamiast złota tombak. Na pierwszy rzut oka oba materiały wyglądają identycznie, dlatego łatwo można się pomylić. W artykule podpowiadamy, jak je odróżnić. Sprawdź sposoby, dzięki którym unikniesz oszustwa.

W świecie jubilerskim na uwagę zasługuje przede wszystkim złoto, czyli metal szlachetny, wyróżniający się pięknym wyglądem i trwałością. Powstają z niego różne wyroby, które zachwycają swoim urokiem. Za jakość należy jednak zapłacić wysoką cenę. Jest to pierwsza wskazówka, mogąca wzbudzić podejrzenie nabywcy. Jeśli produkty ze złota są proponowane w bardzo niskiej cenie, upewnij się, czy na pewno zostały wykonane z tego metalu szlachetnego. Pracownik sklepu jubilerskiego Fugart tłumaczy: Złoto jest bardzo podobne do tombaku, czyli stopu miedzi z cynkiem. Doskonale imituje on wyroby jubilerskiego ze złota, ponieważ ma żółtą barwę i ładnie się błyszczy. Odpowiednio przygotowana biżuteria bardzo przypomina tę ze złota, dlatego łatwo można się pomylić.

Zakup biżuterii w sprawdzonym miejscu

Jeśli nie chcesz paść ofiarą oszustwa, kupuj biżuterię jedynie w sprawdzonych miejscach. Wybieraj sklepy jubilerskie, które mają dużo pozytywnych opinii oraz mogą przedstawić odpowiednie certyfikaty dotyczące poszczególnych wyrobów. W takich punktach na pewno nie spotkasz tanich zamienników złota, ponieważ każdemu szanującemu się właścicielowi sklepu zależy na nieposzlakowanej opinii. Zdecydowanie unikaj zakupu biżuterii w salonach, które nie mogą pokazać żadnych certyfikatów, a także na ulicy. Osoby indywidualne oferujące wysokiej jakości wyroby jubilerskie w niskich cenach również powinny wzbudzić Twoją czujność. Jeśli zależy Ci na ładnej biżuterii wykonanej z prawdziwych metali szlachetnych, zrób zakupy w sprawdzonym sklepie jubilerskim.

Jak odróżnić złoto od tombaku?

Istnieje kilka sposobów na odróżnienie złota od tombaku. Przede wszystkim warto sprawdzić znaki probiercze. Na każdym wyrobie jubilerskim powinny się znaleźć oznaczenia, które można porównać z tabelą polskich cech oraz znaków probierczych. Zapoznaj się z dokładnymi informacjami na temat danej biżuterii, a następnie sprawdź, czy rzeczywiście jest wykonana z opisywanych materiałów. Nie podejmuj więc decyzji o zakupie pochopnie, zwłaszcza jeśli coś wydaje się podejrzane. Złoto można rozpoznać także na podstawie koloru. Złote kolczyki, łańcuszki czy bransoletki powinny być delikatne i czyste, bez żadnych przebarwień. Jeśli biżuteria nie ma jednolitej barwy, być może powstała ze stopów różnych metali. Aby upewnić się, czy wyrób został wykonany ze złota, możliwe jest również wykonanie próby magnesu. W tym celu przyłóż magnes do biżuterii i sprawdź, czy się porusza. Wyroby ze złota nie powinny wykazywać żadnych właściwości magnetycznych.