
Nasze pieniądze, podobnie jak ludzie lub króliczki, by się rozmnożyć muszą się trochę poruszać. Problem w tym, że trzeba im zawsze umieć dobrać odpowiedniego partnera. Porozmawialiśmy z doświadczonymi specjalistami od inwestowania o tym na co zwrócić uwagę… przy wyborze specjalisty od inwestowania. Poprosiliśmy ich więc o to, by ocenili także swoje słabości.
Zawsze masz dwie drogi: albo interesujesz się rynkiem finansowym i decydujesz, że samoistnie będziesz zarządzał swoimi pieniędzmi, albo wybierasz profesjonalnego doradcę finansowego. Bez względu na twój wybór ważne byś nie zrzucił całej odpowiedzialności na innych. Bez względu na poziom twojej wiedzy, nie ignoruj swojego zdrowego rozsądku i intuicji, szczególnie kiedy ostrzegają cię one przed radami eksperta – pamiętaj to twoje pieniądze, a nie jego. A co do ekspertów, najtęższe ekonomiczne głowy nie były w stanie przewidzieć ostatniego kryzysu.
Po pierwsze musisz pamiętać, że nie zawsze masz do czynienia z aż takim wielkim ekspertem. Większość osób w firmach doradczych czy bankach po prostu ukończyła kurs. Nie oznacza to, że należy deprecjonować ich wiedzę, czy całkowicie im nie ufać. Ale warto przede wszystkim udać się do kilku doradców, a nie jednego, a potem przeanalizować samemu ich poradę – choćby czytając opinie intenautów i przeglądając wyniki poszczególnych funduszy czy spółek (dobra, darmowa strona: stooq.pl) .
Musisz też pamiętać, że osoby, które doradzają wybór funduszu, robią to z reguły po to, byśmy ostatecznie coś wybrali z tego co mają dostępne w ofercie instytucje finansowe, z którymi owi doradcy są związani.
Wszystko to nie oznacza, że nie warto posiadać doradcy finansowego. Najlepiej mieć jednego stałego – dobrego. Wówczas, jako na stałym kliencie. będzie mu bardziej na tobie zależało.
Zaletą doradcy finansowego jest fakt, że ma on w swojej bazie wszystkie oferty dostępne na rynku i jednym kliknięciem myszki może dokonać ich porównania. Z bardziej znanych graczy na rynku to Expander, Finamo, Open Finance, Xelion. Ich dodatkową zaletą jest nie tylko baza danych w komputerze, ale mimo, ze czasami tylko po kursie również i ich wiedza z dziedziny ekonomii.
Wizyta u doradcy to z pewnością oszczędność czasu. Doradca może pomóc ci zarówno w wyborze kredytu jak i opcji inwestowania twoich oszczędności. „Jego lojalności możemy być pewni. Wynika to z prostego faktu – wynagrodzenie doradcy finansowego zależy od naszych wyników finansowych” – dodają specjaliści z Comperia.pl
Doradcę finansowego znajdziesz we wspomnianych firmach. Wizyty są bezpłatne, więc warto tam się udać. Popytaj się znajomych, może już korzystali z doradcy i mogą ci polecić konkretnego specjalistę.
Pamiętaj, że nawet jak masz niewielkie oszczędności to możesz próbować je inwestować. Niezależnie czy odkładasz miesięcznie 200 czy 1000 zł to zawsze możesz próbować pomnożyć swoje pieniądze.
Jednak nie bez znaczenia są większe ilości gotówki . Z pieniędzmi powyżej 100 tys zł warto udać się nie do wspomnianych doradców, a do konkretnego banku i skorzystać z usług tzw. private banking.
Jeżeli zawierzymy nasze pokaźne oszczędności bankom w zamian uzyskujemy indywidualnego doradcę. Ponadto, do pakietu bankowości prywatnej coraz częściej dołączane są także tzw. usługi Concierge. W zależności od opcji oferują one pełny Assistance: domowy, podróżny lub zdrowotny, a także organizację bardziej przyziemnych spraw, takich jak: rezerwacja lotów i hoteli, a nawet odbiór rzeczy z pralni.
Ale od dwóch rzeczy posiadanie nawet najlepszego doradcy nas nie zwalnia: od myślenia i od podejmowania decyzji. Czeski pisarz Karek Čapek pisał, że ludzie wymyślili bardzo wiele, żeby nie musieć myśleć. W przypadku naszych pieniędzy lepiej się jednak z tego nie zwalniać.
Źródło: comperia.pl, openfinance.pl