Płyty gipsowo-kartonowe są popularnym materiałem budowlanym przeznaczonym do wykonywania prac wykończeniowych. Płyty g-k to w wielkim uproszczeniu arkusze gipsu zabezpieczonego tekturą. Standardowe wymiary płyt oferowanych przez producentów to szerokość 1200 i 600 mm. Długość płyt wynosi od 2000 do 4000 mm, a ich grubość waha się od 6,5 do 24 mm.

Rodzaje płyt gipsowo – kartonowych

Najczęściej stosowane w budownictwie są szare płyty, które możemy wykorzystywać w pomieszczeniach, w których wilgotność nie przekracza 70%. Producenci płyt oferują jednak w swojej ofercie płyty dedykowane do nietypowych warunków, takie jak:

  • płyty impregnowane do pomieszczeń, w których wilgotność okresowo może wynosić nawet 85% – oznaczone kolorem zielonym lub białym;
  • płyty ognioodporne w kolorze czerwonym z budowanym rdzeniem z siatki z włókna szklanego lub będące mieszaniną gipsu i włókna szklanego. W badaniach potwierdzono, że tego typu dobrze wykonana ścianka, w warunkach pożaru może wytrzymać nawet 10 godzin;
  • płyty impregnowane ognioodporne – będące połączeniem odporności na wilgoć oraz ogień – oznaczone kolorem zielonym z czerwonymi napisami.

Zalety ścianek działowych z płyt gipsowo-kartonowych

Płyty g-k są wykorzystywane głównie do stawiania ścianek działowych. Za wykorzystaniem tego materiału przemawiają:

  • niski ciężar płyt pozwalający na stawianie ścianki w każdym miejscu bez obawy przeciążenia stropu;
  • duża izolacja akustyczna;
  • szybkość i łatwość wykonania;
  • możliwość wykonania ścianki bez prac mokrych;
  • możliwość zastosowania w każdej przestrzeni, w tym jako ochrona przeciwpożarowa.

Jak wykonać ściankę działową z płyt?

Jeżeli podłoże jest stabilne, nie wymaga dodatkowych prac – ścianka może być stawiania min. na płytkach ceramicznych lub PCV.  Pracę rozpoczynamy od wyboru płyt i zaznaczeniu na podłodze i suficie linii ścianki. Następnie montujemy stelaż, na którym zamocowane będą nasze płyty. Po jednostronnym zamknięciu płytami w ściance możemy poprowadzić instalacje oraz ewentualne dodatkowe wypełnienie. Następnie zamykamy ściankę z drugiej strony i wykonujemy prace wykończeniowe – szpachlowanie i szlifowanie łączeń. W ten prosty sposób każdy może być budowlańcem w swoim domu.

Potrzebujesz porady? Czytaj więcej: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/plyty-g-k.