Samouki to ludzie, którzy mają dar do uczenia się samodzielnie, bez pomocy innych osób. Nie ma znaczenia czy uczą się nauk ścisłych, przyrodniczych, humanistycznych czy też języków obcych. Samodzielna nauka jest trudniejsza i na pewno znacznie bardziej wymagająca. Czasem, może też prowadzić do pogłębiania się i powtarzania błędów, szczególnie dotyczy to języków obcych.
Rozpoczynając naukę języka obcego trzeba postawić sobie pewien cel. Powinno nim być nie tyle perfekcyjne nauczenie się języka, ale nabycie umiejętności rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu, czy też w efekcie końcowym, nabycie umiejętności swobodnej rozmowy. Tak naprawdę dla 95% społeczeństwa perfekcyjna wiedza dotycząca danego języka jest całkowicie niepotrzebna, natomiast mocne zagłębienie się w dany język, po prostu zajmuje sporo czas, którego wielu nam niestety brakuje. Tym samym rozpoczęcie nauki musi wiązać się z postawieniem sobie celu, w większości przypadków będzie to swobodne porozumiewanie się w danym języku obcym.
Kiedy cel zostaje postawiony trzeba wybrać sposób i system nauki. Jednym z nich jest właśnie samodzielna nauka. W przypadku języków obcych, jest ona oczywiście możliwa. Języki obce są bardziej elastyczne, system nauki bardziej plastyczny, a internet i media, stwarzają możliwości jakich do tej pory nie było. Niemniej jednak samodzielna nauka to konieczność przebrnięcia również przez podstawy, które często są najtrudniejsze. Brak wystarczającej siły woli, brak chociażby podstawowej wiedzy, to często bariera nie do przejścia. Tym samym warto czasem rozważyć wybór odpowiedniego nauczyciela, chociażby takiego, który poprowadzi przez pierwszy etap nauki. Takie osoby można szybko i łatwo znaleźć wpisując w wyszukiwarce „angielski Kraków”, czy też „nauka języka angielskiego w …”. Poznając podstawy, można po pewnym czasie zrobić krok naprzód i spróbować nauki samodzielnej, która jest trudna, wymagająca samozaparcia i nie pozbawiona wad, jednak ma pewne korzyści. Ucząc się samodzielnie sami wybieramy godzinę i czas nauki, decydujemy o konkretnej formie nauki oraz decydujemy czego się uczymy. Do komunikatywnego porozumiewania się w języku angielskim nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, czy też dogłębnego poznania języka. Gramatyka w stopniu średnio- zaawansowanym, szeroka wiedza dotycząca słownictwa oraz doświadczenie w rozmowie. To najważniejsze rzeczy, jeśli chodzi o naukę, a tych rzeczy można z drobną pomocą nauczyć się samodzielnie.