Niepełnosprawność nie wyklucza zrobienia prawa jazdy oraz poruszania się własnym autem. Nie trzeba kupować nowego samochodu, można wyposażyć samochód w specjalne systemy wspomagające, właściwe dla rodzaju schorzenia. Auto dla niepełnosprawnych to najczęściej model z automatyczną skrzynią biegów.

W jakie systemy wyposażone są samochody dla niepełnosprawnych?

Do najczęstszych udogodnień w samochodzie dla niepełnosprawnych, można zaliczyć m.in. platformę na wózek inwalidzki oraz przestronne miejsce do jego transportu. Auto dla inwalidy musi posiadać również specjalne ulepszenia, które umożliwią wygodne i samodzielne wsiadanie za kierownicę. Dla niepełnosprawnego ogromne znaczenie mają mechanizmy sterujące w samochodzie, które często bywają poza jego zasięgiem, dlatego należy je odpowiednio zaadaptować, np. poprzez zamontowanie ręcznego gazu i hamulca, połączonych ze skrzynią biegów. Jednak najbardziej komfortową w użytkowaniu będzie skrzynia automatyczna. Poza tym samochody przystosowane dla osób niepełnosprawnych powinny mieć szereg poprawek, takich jak: wspomaganie regulacji siedzenia, które jest przydatne dla osób niskich. Taka regulacja odbywa się elektrycznie. Konieczne może okazać się siedzenie obrotowe, które umożliwia łatwiejsze wsiadanie i wysiadanie z auta. Pozwala odwrócić oraz wysunąć siedzenie poza obrys samochodu. Fotel ułatwiający wstawanie jest pomocny dla osób z problemami mięśniowymi. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota i dzięki siłownikom elektryczno-hydraulicznym. Używane są również dodatkowe pasy stabilizujące, które są wykorzystywane, gdy istnieje potrzeba większej stabilizacji ciała. Stosuje się je w połączeniu z fabrycznymi pasami bezpieczeństwa. Sterowanie lusterkami, szybami powinno być zautomatyzowane lub znajdować się w zasięgu ręki.

Uchwyt dla niepełnosprawnych potrzebny w samochodzie specjalnym.

Uchwyt dla niepełnosprawnych w samochodzie przystosowanym do potrzeb niepełnosprawnych pozwala na stabilne podparcie i łatwiejsze uniesienie ciała podczas wsiadania lub wysiadania z auta. Wczepia się go w zaczep zamka umieszczonego na słupku drzwiowym samochodu. Niekiedy potrzebny jest uchwyt dla niepełnosprawnych, który jest pomocny przy wsiadaniu do samochodów o wysokim zawieszeniu- nazywany jest uchwytem pomocniczym. Poza tym, potrzeby może być także stopień pomocniczy, który w czasie jazdy jest schowany pod nadwoziem pojazdu. Wysuwa się do elektrycznie i jest wskazany do samochodów typu van, minibus lub bus.

Wyposażenie auta dla niepełnosprawnych kierowców. Jakie jeszcze są możliwości?

Dla kierowców z dysfunkcją kończyn dolnych, pod kierownicą montowana jest dźwignia rurowa, która łączy w sobie funkcje sprzęgła, gazu i hamulca. Nie narusza konstrukcji samochodu oraz pozwala też na jazdę zdrowemu kierowcy. W przypadku automatycznej skrzyni biegów pedał przyspieszenia obsługiwany jest przez manetkę motocyklową. Wskutek ruchu odpychającego dźwignię w kierunku tablicy rozdzielczej następuje wciśnięcie hamulca. Urządzenie wyposażone jest w blokadę mechaniczną hamulca roboczego, co umożliwia zablokowanie pedału w pozycji zahamowania bez odrywania ręki od dźwigni rurowej. Daje to możliwość manewrów takich jak zmiana biegu z pozycji drive na reverse czy ruszanie pod górę.

Dla kierowców z dysfunkcją lewej nogi jest sprzęgło ręczne- jego obsługa odbywa się za pomocą dźwigni ręcznej, która blokuje się w pozycji maksymalnego wciśnięcia pedału sprzęgła. Całość zakończona jest obrotową rękojeścią. Urządzenie nie wymaga ingerowania w konstrukcję samochodu.

Dla kierowców ze sprawną lewą nogą jest dodatkowy, szeroki pedał gazu, który można schować, aby samochód prowadził kierowca sprawny. Przy dysfunkcji lewej kończyny górnej możliwe jest przełożenie kierunkowskazów na prawą stronę. Jest to dźwignia kierunkowskazu połączona z uchwytem na kierownicę. Dla kierowców z porażeniem czterokończynowym można zamontować dodatkowy uchwyt na kierownicę, który posiada dodatkowe przyciski i włączniki, umożliwiające prowadzenie pojazdu bez odrywania rąk od kierownicy.