Nietrzymanie moczu najbardziej kojarzy się z kobietami po menopauzie i niewiele mówi się o tym, że problem ten często dotyka także mężczyzn i to w różnym wieku. Problem jest zróżnicowany – od lekkiego, kropelkowego wycieku do całkowitego braku kontroli nad pęcherzem. Jakie są rodzaje nietrzymania moczu u mężczyzn?

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu pojawia się u wielu mężczyzn, zarówno starszych, jak i młodszych. Jednak w społeczeństwie jest to bardzo duży temat tabu, prawda jest taka, że zdecydowana większość panów nie chce na ten temat rozmawiać nawet z lekarzem. Dlatego próbują leczyć się na własną rękę, a to błąd. Nietrzymanie moczu może być związane z poważnymi chorobami.

Przyczyn jest bardzo wiele. Od łagodnych infekcji układu moczowego aż do powiększenia prostaty, czyli gruczołu krokowego. Ten drugi proces jest bardzo powolny i raczej zupełnie bezbolesny, więc często jedynym problemem jest naglące parcie na pęcherz i przymus częstszego oddawania moczu. Problemem występuje, kiedy zdarza się to częściej niż 7 razy dziennie lub parcie na pęcherz budzi cię w nocy. Czasami problem przybiera postać niekontrolowanego wycieku moczu, nad którym nie da się zapanować. W każdym przypadku panowie czują się skrępowani. Nietrzymanie moczu może mieć bardzo duży wpływ na psychikę i komfort pacjenta na co dzień. Dlatego warto zacząć leczenie, nawet jeśli problem ma niewielkie nasilenie.

Jest kilka rodzajów nietrzymania moczu. Każdy z nich charakteryzuje się innymi objawami i każdy z nich może mieć inne przyczyny.

Rodzaje nietrzymania moczu u mężczyzn

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu – to pierwszy rodzaj nietrzymania moczu. Przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy, które nie trzymają zwieracza, co prowadzi do niekontrolowanego wycieku moczu. Dzieje się to na przykład w wyniku kaszlu, kichania, podnoszenia ciężkich rzeczy czy ćwiczeń. Czasami może pojawić się w sytuacjach stresowych.
  • Nadreaktywność pęcherza – to zaburzenie w działaniu układu moczowego. Polega to na tym, że mięsień pęcherza kurczy się mimowolnie, a ty odczuwasz bardzo silną potrzebę natychmiastowego pójścia do toalety. Jest to często nieadekwatne do poziomu wypełnienia pęcherza, co znaczy, że pojawia się niezależnie od tego, ile wody wypiłeś w ostatnim czasie. Ten rodzaj czasami nazywany jest nagłym nietrzymaniem moczu. Wycieki mogą się prawie nie zdarzać, a jeśli już, to czasami dzieje się tak w drodze do toalety lub w czasie jej poszukiwania.
  • Mieszane nietrzymanie moczu to połączenie zarówno nietrzymania moczu wysiłkowego, jak i naglącego. Jest to często dużym problemem i z reguły najpierw leczy się tylko jeden symptom, ten, który jest najbardziej uciążliwy dla pacjenta.
  • Nietrzymanie moczu z powodu nieopróżnienia pęcherza – problem pojawia się wtedy, kiedy występuje niedrożność ujścia pęcherza na przykład z powodu powiększenia prostaty. Wtedy w czasie wizyty w toalecie pęcherz nie opróżnia się całkowicie, a później może nastąpić wyciek moczu.