Budowę domu jesienią można z powodzeniem rozpocząć nie tylko wiosną lub latem, ale także jesienią. Łagodniejsze zimy i ciepła jesień sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na budowę właśnie po wakacjach. Do budowy w tym terminie należy się odpowiednio przygotować i dokładnie wyliczyć czas prac, aby zima nie zastała Cię przed zamknięciem określonego etapu prac.

Budowa domu jednorodzinnego jesienią oznacza, że do swojego wymarzonego domu najprawdopodobniej przeprowadzisz się już wiosną. Najważniejsze, aby z najcięższymi pracami zewnętrznymi zdążyć przed nadejściem mrozów. Najbezpieczniej będzie doprowadzić budowę do:

  • stanu surowego (zerowego) – wylane fundamenty, postawione ściany piwnicy (z izolacją), ułożenie podkładu betonowego;
  • stanu surowego (otwartego) – zbudowanie ścian nośnych i przykrycie domu dachem;
  • stanu surowego (zamkniętego) – po montażu stolarki okienno-drzwiowej,

Jeśli wszystkie etapy uda się ukończyć wraz z nastaniem zimy, oznacza to, że wiosną szybciej będzie można wznowić prace wykończeniowe i montaż instalacji. Przyspieszy to cały proces przeprowadzki do nowego lokum – gdy wiosną niektórzy będą dopiero wylewać fundamenty, osoby budujące od jesieni będą mogły być już na swoim.

Budowa domu jesienią – zalety

Dzięki rozłożeniu prac na dwa sezony możesz zaplanować kolejne etapy i przygotować się do nich finansowo. W szczycie sezonu, który przypada na wiosnę i lato, trudno również o dobrą ekipę, a ceny wykonawców są wyższe. Wpływ na podjęcie takiej decyzji mają również niższe o tej porze roku ceny materiałów budowlanych oraz promocje i rabaty w niektórych składach.

Okazuje się zatem, że termin prac może mieć znaczny wpływ koszt budowy domu. Nowe technologie murowania, np. możliwość budowania systemowego, również zachęcają do budowy jesienią, ponieważ czas budowy do stanu surowego jest krótszy. Na wiosnę zostanie wówczas tynkowanie i roboty wykończeniowe, a to idealny czas na przeprowadzanie tych prac – na tym etapie stosuje się wiele materiałów zawierających wodę (kleje, tynki), a wiosną jest już dostatecznie ciepło, żeby używać ich bez obaw o szkody spowodowane mrozem.

Najważniejszy jest harmonogram

Budowę domu jesienią warto zacząć od odpowiedniego rozplanowania prac – tak aby zdążyć z zamknięciem konkretnego etapu do zimy. Jeśli jednak istnieje obawa przed nieplanowanymi zastojami, budowę lepiej odłożyć do wiosny i nie rozpoczynać prac późną jesienią. Sytuacja, w której nie zdążysz zamknąć budowy nawet do stanu zerowego przed przymrozkami, może prowadzić do dużych strat finansowych. Jeśli budowę zaczniesz wczesną jesienią, istnieje szansa, że do zimy na Twojej działce pojawi się budynek w stanie zerowym, który przetrwa mrozy bez uszczerbku na konstrukcji.

Niezależnie od pory roku, już dziś warto wybrać wymarzony projekt domu.

A co, jeśli nie zdążymy przed zimą?

Jeśli nie zdążysz z budową przed nadejściem mrozów, powinniśmy zrezygnować z wylewania posadzek, kładzenia tynków i wszelkich prac mokrych. Tego rodzaju działania najlepiej przeprowadzać w temperaturze powyżej 5℃. W przypadku domu w stanie surowym otwartym można prowadzić prace murarskie po zabezpieczeniu okien i włączeniu ogrzewania, ale w tym czasie konieczna jest wentylacja pomieszczeń.

Niektóre prace budowlane można wykonywać nawet przy niskich temperaturach. Wtedy powinieneś pamiętać o zakupie i korzystaniu z materiałów przeznaczonych do temperatury poniżej 0℃. Możesz skorzystać np. z mrozoodpornych mieszanek do tworzenia fundamentów, które niwelują ryzyko powstawania wysadzin gruntowych.

Za pomocą materiałów do prac zimowych można nawet ocieplić budynek. W tym przypadku należy zastosować zaprawę cementową przeznaczoną do ujemnych temperatur, dodatki przeciwmrozowe i klej do styropianu. Na etapie stanu surowego zamkniętego można jeszcze postawić ściany działowe, położyć glazurę i tynki.

Oto kilka wskazówek, jak przygotować dom do zimy w zależności od tego, na jakim etapie prac jesteś. Konieczne jest:

  • odeskowanie otworów okiennych,
  • zabezpieczenie dachu folią lub papą,
  • zabezpieczenie stropów przed przemarzaniem (maty ze słomy, styropian).

Eksperci z pracowni Dobre Domy pomogą Ci wybrać projekt dopasowany do potrzeb Twojej rodziny.