Nadmierna wilgoć w budynku to nie wyłącznie kłopotliwe plamy na powierzchni tynku czy nieprzyjemny chłód – jako  rozwijających się grzybów stanowi niestety niebezpieczeństwo dla zdrowia, gdyż prowadzi do alergii i innych groźnych chorób. O wiele lepiej zadbać o hydroizolację niżeli zmagać się z efektami jej braku.

Izolacja przeciwwilgociowa ma na celu zapobiegać przechodzeniu wilgoci przez mury, co jest niebywale kluczowe również dla normalnej cyrkulacji gazów, procesu oddychania ścian oraz skuteczności użytej izolacji cieplnej. Aplikowana bywa zarówno z zewnątrz domów, jak i w tych pomieszczeniach w jakich mamy do czynienia z znaczniejszą ilością wilgoci.

Hydroizolacje zewnętrzne domu rozróżniają się na izolacje poziome – izolujące ściany nadziemnej części obiektu od elementów fundamentowych– i jeszcze pionowe, powstrzymujące wnikaniu wody przez sam fundament. W zależności od kształtu zaimplementowanej hydroizolacji, inne będą produkty, z których zostanie przygotowana. W czasie aplikowania warstwy hydroizolacyjnej poziomej nakłada się przynajmniej dwie warstwy papy na lepiku czy także kładzie się profesjonalną folię o właściwościach hydroizolacyjnych. Warstwę pionową wykonuje się zazwyczaj z 2-3 powierzchni masy bitumicznej. W przypadku gdy budynek tworzymy na nieruchomości, na której wody z gruntu są czasami podniesione, najlepsze stanie się użycie już w czasie zlecania projektu fachowej izolacji przeciwwodnej, o lepszej kompozycji.

W przypadku gotowych domów, w których w trakcie prac budowlanych nie sprawiono izolacji przeciwwilgociowej, należy rozważyć o naprawieniu tego defektu. Realna do ułożenia rzecz jasna jest izolacja pozioma fundamentów, jednak jest ona najistotniejsza żeby zapobiec przenikaniu wilgoci z ziemi. Możemy wykonać tradycyjną hydroizolację, wykopując około fundamenty długości dwóch metrów naraz.

Hydroizolację przeprowadzić winno się jeszcze przed zimą, ażeby, jeżeli przed nami jeszcze sporo prac budowlanych, dom w stanie surowym albo także nawet same tylko mury fundamentowe można było odpowiednio uratować przed mrozem oraz wilgotnością, żeby utrzymały się nietknięte aż do czasu wznowienia budowy.