Stworzenie rodziny to nie tylko ogromne szczęście, ale również największa w życiu odpowiedzialność. Czasami jednak rodzice zapominają o tym, że wobec swoich pociech będą mieć bardzo dużo obowiązków. Jednocześnie też rodzice naturalnie mają swoje prawa.

Wychowujemy dzieci z miłością, ale czy pamiętamy o tym, co ważne?

Najczęściej, gdy przychodzi na świat dziecko, to raczej za bardzo nie będziemy główkować na tym, co mówi prawo i przepisy o takiej nowej w naszym życiu sytuacji. Koncentrujemy się raczej na tym, aby dzieci były wychowywane zgodnie z zasadami społecznymi, które ogólnie obowiązują. Tymczasem jest bardzo konkretnie określone, jakie są prawa rodziców. Przede wszystkim więc jako ojciec albo matka mamy prawo do tego, aby wychowywać dzieci z naszymi własnymi przekonaniami.

A to zagadnienie będzie obejmować bardzo duży obszar codziennej egzystencji. Rodzice mają prawo na przykład stosunkowo szybko uświadomić malucha na przykład w tym, skąd się biorą dzieci i czym jest seks. Jednocześnie jednak należy pamiętać o tym, że przepisy mówią, że te tematy należy dopasować do stopnia dojrzałości dziecka. Nie mniejsze znaczenie będzie mieć również wyznanie i przekonania.

Prawa rodziców – o czym możemy decydować?

Kolejną ważną kwestią jest to, że jako rodzice mamy prawo wychowywać dziecko zgodnie z tą religią, którą wyznajemy. Możemy więc zachęcać syna lub córkę do regularnego chodzenia na msze lub odwiedzania innego typu świątyni, jeżeli wyznajemy inną religię, niżeli katolicka. Oczywiście możemy także dziecko ochrzcić, ale także mamy również niezbywalne prawo do tego, aby tego nie robić i nie posyłać dzieci na religię. Co za tym idzie, mamy prawo wyjaśnić maluchowi, czym jest ateizm i absolutnie nikt nie może w te sprawy ingerować.

Nie zawsze naturalnie musimy pamiętać o tych kwestiach, ale na pewno wyjaśni to szybko dobry adwokat Kraków to miasto, gdzie znajdziemy szybko prawników, którzy przybliżą nasze prawa. Po krótkiej rozmowie ze specjalistą dowiemy się także, że mamy również prawo do wysłania dziecka do każdej szkoły. Nie musi to być także konkretnie placówka z naszego miejsca zamieszkania. Można więc zrezygnować ze szkoły publicznej.

Jakie rodzice mają obowiązki wobec swoich dzieci?

Prawa to jednak nie wszystko, ponieważ rodzice mają także sporo obowiązków. Przede wszystkim musimy wspierać rozwój dziecka, a to oznacza dbanie o sferę fizyczną i duchową lub jak wolimy, psychiczną. Te zagadnienia są wieloaspektowe i mogą podlegać interpretacjom bardzo różnorodnym. Przede wszystkim chodzi o zagwarantowanie ogólnie pojętych dobrych warunków do rozwoju.

Kluczowe jest zapewnienie dzieciom odpowiednich lektur, ale także umożliwienie kontaktów z rówieśnikami. Poza tym na rodzicach ciąży obowiązek wspierania dzieci, jeżeli chodzi o rozwój ich pasji. Kluczowe jest także zagwarantowanie odpowiedniego żywienia, które nie będzie prowadzić do otyłości. Ważne jest też bezpieczeństwo potomka. Dzieci do 7 lat nie można pozostawiać bez opieki.