Właściciele firm zajmujących się małą architekturą krajobrazu, którzy rok rocznie dostarczają miastom ogromne ilości takich elementów zgodnie stwierdzają, że ma ona bardzo pozytywny wpływ na ludzi, którzy znajdują się w jej bliskim otoczeniu. Potwierdzają to specjaliści z konarch.pl, firmy zajmującej się wykonywaniem zleceń dla miast, zajmującej się małą architekturą taką jak donice betonowe, ławki, tablice informacyjne, leżaki miejskie czy osłony drzew i betonowe kosze.

Doświadczenie specjalistów z konarch.pl wskazuje jasno, że odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni miejskiej w bardzo znaczący sposób kształtuje charakter miejsca, w jakim się mieszka. Im przestrzeń jest lepiej zagospodarowana – bardziej praktyczna, tym lepiej się mieszka i dany rejon cieszy się większą popularnością. Okazuje się jednak, że nie tylko kwestie praktyczne są tu najważniejsze – coraz częściej równie duże znaczenie ma dla ludzi kwestia estetyki. Dba się zatem o to, aby elementy architektury miejskiej, jak wspomniane wyżej były nie tylko wykonane z wysokiej jakości materiałów i praktyczne, ale także estetyczne, coraz częściej designerskie. Mają robić wrażenie, mają podobać się ludziom, a jednocześnie wpisywać się w krajobraz, nie odstawać od niego – stanowić jego dopełnienie.

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od architektury miejskiej

W związku z tym, że architektura miejska coraz bardziej się rozwija, że rosną zapotrzebowania w tej kwestii i przede wszystkim, że oczekiwania ludzi są coraz większe, potrzebnych jest więcej specjalistów w tej dziedzinie. Jak wskazują eksperci, niezbędni są nie tylko architekci, specjaliści od planowania przestrzennego, którzy dobrze zaprojektują taki projekt, ale przede wszystkim wykonawcy, którzy poradzą sobie z przełożeniem projektu na rzeczywistość.

Pracy jest coraz więcej, a więc pojawia się te coraz więcej firm, które wykonują takie projekty. Niezbędne jest jednak tutaj sprawdzenie, jakie są rzeczywiste umiejętności i doświadczenie firmy – miasto nie może kierować się wyłącznie niską ceną, jaką oferuje firma, ponieważ może okazać się to złudne. Należy brać pod uwagę wszystkie aspekty. To samo dotyczy wyboru architekta, który decyduje się na wykonanie projektu. Jak wskazują specjaliści, pod tym względem należy uważać szczególnie, ponieważ nierzadko okazuje się, że osoby, które projektują zagospodarowanie takiej przestrzeni, niestety zapominają o względach najważniejszych, a więc praktycznych. Przestrzeń owszem, powinna być ładna, nowoczesna, ale projekt ten musi być możliwy do wykonania przez specjalistów od architektury miejskiej. Czasami niestety te dwa aspekty się nie łączą i choć projekt wydaje się ładny, to jest niezbyt praktyczny, zarówno jeśli chodzi o stworzenie architektury, jak również o samo użytkowanie przez osoby, dla których przecież projekt ten miał zostać stworzony. Grunt to znalezienie złotego środka.