
Jeszcze nigdy wybór rodzaju ogrzewania nie obejmował aż tylu różnych możliwości. Co prawda jesteśmy aktualnie w okresie przejściowym, w którym rezygnuje się z kotłów na paliwa stałe. Wybierając bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak gaz czy prąd z odnawialnych źródeł energii. Wśród nich znajdują się także pompy ciepła, które można zaliczyć do najbardziej wydajnych, nowoczesnych i ekonomicznych technologii zaopatrywania domów w ciepło i ciepłą wodę użytkową.
Pompy ciepła i zasada ich działania
Zasada działania pompy ciepła jest nam znana, chociażby ze sposobu funkcjonowania lodówki. Nowoczesne pompy ciepła funkcjonują w ten sam sposób, tyle że przy nieco innym ustawieniu parametrów. W obu przypadkach mamy do czynienia z przemianami fazowymi krążącego w pompie czynnika roboczego.
W przypadku pompy ciepła wykorzystywane jest ciepło oddawane przy wysokiej temperaturze, w przeciwieństwie do chłodziarek, gdzie ciepło zostaje pobrane przy niskiej temperaturze. Do najpopularniejszych pomp ciepła zalicza się pompy ciepła powietrzne (powietrze-powietrze, powietrze-woda) typu split, które złożone są z dwóch jednostek – jedna zewnętrzna, a druga wewnętrzna. Przypominają one swoją budową klimatyzację. Są one wydajne, proste w użytkowaniu i dużo tańsze niż np. pompy powietrzne gruntowe.
Jakie zalety ma pompa ciepła?
Omawiając zalety nowoczesnych pomp ciepła, najczęściej wspomina się o kwestiach ekonomicznych. Na niskich kosztach eksploatacyjnych, jakimi odznaczają się pompy ciepła, wcale się jednak nie kończy. Równie ważne, a dla wielu osób może i najważniejsze, jest to, że tego typu źródło ogrzewania centralnego oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jest praktycznie bezobsługowe, czyli bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu.
Nie trzeba martwić się o tzw. dokładanie do pieca czy jego czyszczenie. Nie musimy przejmować się kominem i jego corocznym przeglądem. A jeśli budujemy nowy dom i zdecydujemy się na pompę ciepła, to nawet nie musimy stawiać komina. Pozwoli to zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.
Pompy ciepła to urządzenia, które nie generują bałaganu, tak jak mogą to robić inne rodzaje ogrzewania np. piece na ekogroszek czy pellet albo kominki na drewno. Ponadto nie trzeba martwić się o miejsce do przechowywania opału, co także jest bardzo dużą zaletą pomp ciepła. Ponadto pompa ciepła latem może pełnić funkcję klimatyzatora, jest zatem urządzeniem bardzo uniwersalnym.
Pompy ciepła Olsztyn i okolice – montaż
Jeśli chcesz postawić na ekologiczne i ekonomiczne źródło ciepła w swoim domu i jesteś z Olsztyna lub jego okolic, zajrzyj na: Pompy ciepła Olsztyn i sprawdź, jak wygląda instalacja tego typu urządzenia. Dowiesz się dokładnie, jak to wszystko funkcjonuje i na jakie korzyści możesz liczyć, stawiając na jedno z najnowocześniejszych i najbardziej funkcjonalnych rozwiązań na rynku w kwestii ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej.
Ponadto poznasz też dodatkowe możliwości, które pozwolą Ci jeszcze bardziej zoptymalizować swoje rachunki za ogrzewanie i prąd. A także zdobędziesz wiedzę o ulgach i dotacjach rządowych, czyli dofinansowaniach na pompy ciepła, które są aktualnie dostępne.