Osoby poruszające się na wózku, bez względu czy jest to wózek inwalidzki elektryczny czy też standardowy, przed udaniem się w podróż lotniczą powinny dokładnie zapoznać się z obowiązującym regulaminem przewoźnika, aby ich lot mógł odbyć się w sposób sprawny i bezpieczny. Jak zatem odpowiednio przygotować się do podróżowania samolotem i o czym warto pamiętać?

Lot samolotem z wózkiem inwalidzkim

Niepełnosprawność w żadnym stopniu nie ogranicza możliwości podróżowania samolotami. Przewoźnicy dbają o komfort podróży takich osób oraz zapewniają im kompleksową opiekę oraz pomoc zarówno na lotnisku jak i na pokładzie maszyny.

Rezerwacja biletu

Bilet zarezerwować można w sposób internetowy, telefoniczny lub stacjonarnie. Osoby niepełnosprawne, w tym osoby poruszające się na wózkach muszą pamiętać, aby w trakcie rezerwacji podać, jakiej pomocy będą one oczekiwać oraz czy będzie im potrzebna asysta, na przykład przy odprawie. Takie informacje linie lotnicze muszą posiadać na co najmniej 48 godzin przed wylotem.

Na lotnisku

Na lotnisko najlepiej przybyć nieco wcześniej, aby móc zapoznać się z jego planem oraz bez pośpiechu nadać bagaż bez ustawiania się w kolejce.

Czasami może się zdarzyć, że wózek inwalidzki elektryczny lub wózek standardowy zostaną odprawione po opuszczeniu przez Ciebie poczekalni. W takich sytuacjach jednak osoby niepełnosprawne otrzymają jeden z wózków dostępnych na lotnisku do swobodnego poruszania się.

Kontrola bezpieczeństwa

Kontrola przeprowadzana jest zgodnie ze stanem zdrowia osoby poruszającej się na wózku, jednakże na ogólnie obowiązujących zasadach. Warto mieć na względzie, że przejście takiej kontroli w przypadku osób na wózkach może zająć trochę więcej czasu. Po przejściu takiej kontroli dozwolone jest posiadanie jako bagażu podręcznego laski, kuli lub innych urządzeń wspomagających chodzenie. Należy także pamiętać, aby mieć przy sobie wszelkie niezbędne leki. Jeśli przejście przez bramki magnetyczne nie jest możliwe, obsługa lotniska przeprowadzi oddzielną kontrolę.

Wózek inwalidzki elektryczny i wózek inwalidzki standardowy – przewóz

Do każdego wózka pomocne będzie dołączenie instrukcji obsługi, tak, aby personel wiedział jak złożyć taki sprzęt bez jego uszkodzenia. Warto podać także wymiar oraz wagę urządzenia. Dotyczy to szczególnie wózków elektrycznych. Co więcej, można przewozić bezpłatnie do dwóch urządzeń umożliwiających poruszanie się. Posiadając wózek inwalidzki lub skuter inwalidzki elektryczny bardzo ważne jest aby podać, czy jest on napędzany za pomocą akumulatorów suchych lub też wypełnionych płynnym elektrolitem. Na bateriach powinny znaleźć się oznakowania, że posiadają one zabezpieczenia chroniące przed wyciekiem substancji. Konieczne jest także sprawdzenie, czy dane baterie są w ogóle dopuszczone na pokładzie danego przewoźnika. Aby ułatwić pracę personelu pomocne będzie umieszczenie stosownej informacji na wózku.

Wejście na pokład

Przy wchodzeniu na pokład samolotu osobom na wózkach może towarzyszyć personel samolotu, jeśli zostało to wcześniej zgłoszone. Z reguły linie lotnicze przewidują pierwszeństwo osób niepełnosprawnych przy wejściu na pokład samolotu.

Jeśli chcemy, aby nasza podróż przebiegła bezstresowo i sprawnie, obowiązkowo należy zapoznać się z regulaminem danego przewoźnika i postępować zgodnie z przedstawionymi tam wytycznymi. Pozwoli to na uniknięcie niespodziewanych sytuacji.