
Choroba lokomocyjna to element podróży, o którym zdecydowanie chcielibyśmy zapomnieć. Wprawdzie choroba lokomocyjna dotyka tylko części podróżujących, jednak zmaganie się z nią jest wyjątkowo nieprzyjemnym przeżyciem, jeśli nie zaopatrzą się wcześniej w odpowiednie leki. Alternatywą dla tabletek mogą być plastry akupresurowe.
Choroba lokomocyjna: charakterystyka, zapobieganie
Choroba lokomocyjna potrafi być niezwykle dokuczliwa – zwłaszcza dla osób, które zmagają się z nią od lat, a mimo to starają się dużo podróżować. Dodatkowo objawy towarzyszące chorobie lokomocyjnej powodują dodatkowy stres i dyskomfort, zwłaszcza jeśli podróż odbywa się w większym gronie lub w towarzystwie nieznajomych ludzi. Najczęściej choroba lokomocyjna dotyka dzieci, jednak nierzadko zdarza się, że objawy choroby utrzymują się także w późniejszym wieku. O chorobie lokomocyjnej można mówić w przypadku podrażnionego błędnika; sygnały docierające do mózgu przeczą sobie, a monotonne ruchy głową podczas podróży powodują podrażnienie zmysłu równowagi. Naturalną konsekwencją są nudności, a następnie wymioty. Bardzo często osoba zmagająca się z chorobą lokomocyjną skarży się również na uciążliwe zawroty głowy czy szumy w uszach, które są wyjątkowo nieprzyjemne i mogą powodować dezorientację. W skrajnych przypadkach dochodzi także do oczopląsu, co może być szczególnie niebezpieczne w przypadku osób kierujących autem czy innym środkiem transportu.
Jak walczyć z chorobą lokomocyjną?
Teoretycznie najprostszym rozwiązaniem jest ograniczenie czasu spędzonego na podróżowaniu, jednak odbieranie sobie radości z odwiedzania nowych miejsc jest zupełnie bezsensowne. Zwłaszcza, że na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pomogą w złagodzeniu skutków choroby. Najczęściej są to pastylki, jednak obecnie można zaopatrzyć się również w wygodną alternatywę tabletek, czyli plastry akupresurowe (takie jak np. plastry Transway). Plastry umieszcza się na nadgarstkach, a one – poprzez masaż punktów podskórnych w tych miejscach – przeciwdziałają wystąpieniu objawów choroby lokomocyjne. Plastry akupresurowe to recepta na skutki choroby lokomocyjnej opracowana na bazie medycyny chińskiej, w której akupunktura i uciskanie odpowiednich punktów pełnią niezwykle ważną rolę. Plastry to rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą unikać przyjmowania tradycyjnych preparatów za każdym razem, gdy wyruszają w podróż. Należy je umieścić na nadgarstkach na 15 minut przed planowanym rozpoczęciem wycieczki.