Plastrowanie dynamiczne to metoda terapeutyczna stosowana zarówno w rehabilitacji, jak i w sporcie. Polega ona na oklejaniu ciała specjalnymi plastrami, które mają na celu przede wszystkim uśmierzać ból, ale również minimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.

Plastrowanie dynamiczne ma za zadanie złagodzić dolegliwości bólowe nie tylko w momentach regeneracji organizmu, ale również podczas aktywnego uprawiania sportu, kiedy zwiększony wysiłek fizyczny może prowadzić do niebezpiecznych przeciążeń i kontuzji.

Kinesiotaping – co to jest?

Plastrowanie dynamiczne, czyli kinesiotaping, to popularna metoda terapeutyczna stosowana w sporcie oraz fizjoterapii. Kinesiotaping to oklejanie ciała, specjalnie do tego przygotowanymi, plastrami, które regulują napięcie mięśniowe w miejscu, w jakim zostały zaaplikowane. Taśmy, naklejone w odpowiedni sposób, uśmierzają ból, zmniejszają nadwrażliwość na dotyk, a jednocześnie zwiększają zakres wykonywanych ruchów, pomimo urazu. Kinesiotaping działa jak znieczulenie dla organizmu, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji czasie dużego wysiłku fizycznego. Dodatkowo, taśmy zmniejszają opuchliznę, pomagają odciążyć określoną partię mięśni, a także przywracają im stabilizację.

Plastry do kinesiotapingu – z czego są wykonane?

Taśmy do kinesiotapingu to wysokiej jakości produkty wykonane z bawełny. Nawet klej, jaki się na nich znajduje powstał z całkowicie naturalnych składników, bezpiecznych dla skóry człowieka. Plastry są bardzo cienkie, aby uniknąć rolowania się bądź powstawania zgrubień na skórze. Dobrze przyklejona taśma zwiększa przestrzeń między obolałym mięśniem a skórą, gdzie znajdują się płyny, jakie powstały w wyniku urazu bądź zapalenia, co przywraca drożność, a podwyższona temperatura spada – właśnie dlatego są tak skuteczne.

Plastrowanie dynamiczne – wskazania i przeciwwskazania

Taśmy do kinesiotapingu można stosować na większość kontuzji, a nawet przy złamaniu (oczywiście nie od razu, ale w czasie rehabilitacji nie ma ku temu przeciwwskazań). Wskazaniem do stosowania plastrowania dynamicznego jest przede wszystkim ból, np.: po operacji, urazie konkretnej partii ciała, kręgosłupa czy bóle reumatyczne. Taśmy do kinesiotapingu wykorzystuje się również na nadwyrężone i napięte mięśnie, bolesne skurcze, opuchliznę, przesunięcia stawów, problemy z krążeniem, a także by zapobiec kontuzjom.

Przeciwwskazaniem do stosowania kinesiotapingu są świeże rany. Dopiero, gdy obrażenie zagoi się, można stosować plastry.

Kinesiotaping – zalety plastrowania dynamicznego

Kinesiotaping to wygodna metoda łagodzenia bólu, napięcia i nadwyrężenia mięśni, a także bolesnych skurczów czy opuchlizny. Klej zawarty w taśmach jest delikatny dla skóry i hipoalergiczny. W połączeniu z innymi terapiami, plastrowanie dynamiczne, w skuteczny sposób przyspiesza leczenie różnego rodzaju urazów. Plastry można nosić przez kilka dni, bez konieczności zdejmowania w czasie prysznica. Taśmy do kinesiotapingu można założyć u profesjonalnego fizjoterapeuty, ale i samodzielnie. Na rynku dostępne są specjalnie wycięte plastry, np.: na kolano, plecy, łokcie, które łatwo przykleja się samemu, pod warunkiem stosowania się do instrukcji dołączonej do opakowania.