Czerwone wino to jedna z trudniejszych do usunięcia rodzajów plam. Tak naprawdę sama myśl o czerwonym winie wsiąkającym w runo kremowego, grubego dywanu nie jest przyjemna. Świadomość żmudnego i długiego czyszczenia może spędzać sen z powiek niejednej osobie. Niestety czerwone wino w swoim składzie zawiera intensywny antocyjan, który występuje w skórkach winogron – to on nadaje żywności kolor czerwony, fioletowy lub niebieski. Wspomniane związki z łatwością przyczepiają się do dywanów i tkanin, czyniąc je trudne do usunięcia.

Plama z czerwonego wina na dywanie – od czego zacząć?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek zabiegów, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze liczy się szybkość działania – im jest ono szybsze, tym ryzyko wsiąknięcia w głębsze partie runa mniejsze. Po drugie, warto zrezygnować z szorowania plamy – takie działanie spowoduje osadzenie się pigmentu we włóknach dywanu, przez co plama rozprzestrzeni się dalej i silniej zwiąże się z włóknami.

Chemia online i stacjonarnie – jedynie delikatne środki czyszczące na plamy po winie

Niezależnie od tego czy środkiem czyszczącym jest zakupiona chemia online, czy też stacjonarnie, należy pamiętać, aby nie stosować detergentów o prania, środków do zmywarek czy też preparatów czyszczących do eliminacji plam z dywanu. Mogą one zarówno uszkodzić włókna, jak i są one niezwykle trudne do usunięcia. Wszelkie inne kawałki brudu lub wycieki mogą się do nich przyczepić, co sprawia, iż obszar wygląda jeszcze gorzej niż przed ich użyciem.

Co więcej, nigdy nie należy stosować amoniaku ani wybielaczy na dywanach wełnianych. Istnieje spore prawdopodobieństwo, iż włókna ostaną uszkodzone. A takiej sytuacji nie da się już cofnąć. Dywany wełniane są bardzo wrażliwe na związki zasadowe, dlatego należy unikać produktów, których skład na nich bazuje, np. płyny do mycia naczyń czy mydła.

W przypadku stosowania preparatów czyszczących i środków wybielających, takich jak nadtlenek wodoru, należy sprawdzić, jak reaguje a niego nasz dywan. Zaleca się zrobić to na niewidocznym kawałku, który nie będzie rzucał się w oczy. Takie działanie umożliwi dokonanie oceny, czy nie dojdzie do niepożądanych skutków, np. odbarwień czy zniszczenia włókien.

W związku z powyższym warto pamiętać, iż każda chemia – zarówno kupiona stacjonarnie, jak i chemia online – wykorzystana w nieodpowiedni sposób, może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Jak pozbyć się plamy po winie?

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się palmy z po czerwonym winie. Są nimi:

  • Zastosowanie sody oczyszczonej;
  • Polanie białym winem plamy po czerwonym winie;
  • Użycie łyżki octu połączonego z jedną łyżką płyną do mycia naczyń i dwoma szklankami wody;
  • Zastosowanie soli.

Co warto pamiętać, usuwając plamę po winie z dywanu?

Usunięcie plamy po winie jest czymś, co może przenieść wiele trudności. Na szczęście jest kilka wskazówek, które sprawiają, że ten proces wcale nie będzie taki trudny:

  • Woda wodzie nierówna – bardzo istotne jest unikanie stosowania gorącej wody, czy też ciepłej szmatki. Mimo że na pierwszy rzut oka może wydawać się to dziwne, ma to swoje uzasadnienie. Lepiej stosować zimną wodę lub zwilżoną szmatkę, która pochłonie większe ilości rozlanego wina. Dopiero gdy płyn zostanie usunięty z powierzchni dywanu, można przetrzeć go przy pomocy szmatki z dodatkiem ciepłej wody.
  • Serwetki a ostrożność – jak mówi stare polskie porzekadło: „Przezorny, zawsze ubezpieczony”, dlatego dobrze jest zapobiegać możliwym przyczynom wystąpienia plam na dywanie jeszcze przed ich powstaniem. Jedną z nich są serwetki. Wystarczy pomyśleć o brudnej sztuce, która przez przypadek spadnie na podłogę. Wiele wzorzystych i kolorowych serwetek papierowych, cechujących się słabą jakością wykonania, również mogą powodować przebarwienia. Podobnie dzieje się tak z ręcznikami papierowymi. Lepiej sięgnąć po zwykłą, białą paczkę serwetek i uniknąć stresu związanego ze zmianą koloru kremowego dywanu.