
Projektowanie i aranżacja ogrodu nie musi oznaczać dużych wydatków. Stworzenie funkcjonalnego i pięknego ogrodu może być tanie. Jakie działania należy wykonać, aby nie wydać fortuny na zakładanie ogrodu? Czego użyć, z czego zrezygnować, aby powstał piękny i tani ogród?
Małe wydatki na materiały
Przygotowując ogród, na który nie ma zamiaru się wiele wydać, trzeba wszystko zrobić w sposób dokładny, przemyślany. Od projektu, poprzez wymyślanie aranżacji roślinnej i małej architektury. Należy szukać rozwiązań funkcjonalnych, estetycznych, ale równocześnie niewymagających dużych nakładów finansowych. Wymyślne rozwiązania architektoniczne nie powinny mieć miejsca w tego typu ogrodach.
Już samo przygotowanie terenu pod ogród można wykonać we własnym zakresie. Jeżeli teren nie jest ukształtowany zbyt skomplikowanie, a cała działka nie zajmuje wiele powierzchni, to warto wszystko przygotować samodzielnie. Doprowadzenie terenu ogrodu do ładu można bez problemów zrealizować osobiście.
Zakup materiałów np. na budowę ścieżek nie jest konieczny. Wystarczy wykorzystać do tego materiały z odzysku. W trakcie prac przygotowawczych trafią się na pewno głazy czy kamienie. Nie ma potrzeby ich wyrzucania, gdyż znakomicie przydadzą się na tzw. skalniaki.
Estetyczne płot, dający prywatność i bezpieczeństwo
Płoty mogą kosztować wiele. Zmyślne konstrukcje, różnorodność materiału oraz prace montażowe. Koszty przygotowania płotu będą znacznie uszczuplały budżet domowy. Dlatego można skorzystać z tańszych, ale równie skutecznych rozwiązań. Zakup siatki metalowej i jej montaż nie jest skomplikowany. Na takiej siatce mogą znaleźć się rośliny pnące, które zapewnią odpowiednią prywatność. Innym rozwiązaniem, niezbyt kosztownym, jest zasadzenie gęstego i wysokiego żywopłotu. Taki żywopłot będzie prezentował się okazale, a dodatkowo okaże się przeszkodą nie do sforsowania dla nieproszonych gości.
Jak nie wydać dużo na rośliny ogrodowe?
Nie trzeba przepłacać za rośliny do ogrodu. Wbrew temu, co sądzą niektórzy, przygotowanie i aranżacja roślin w ogrodzie, tak aby prezentował się on pięknie, nie musi nieść ze sobą wielu wydatków. Krzewy, drzewka najlepiej jest zakupić w szkółkach. To tam są najniższe ceny, jak i również można oczekiwać profesjonalnego doradztwa w wyborze. Różnego typu sadzonki, nasiona można uzyskać również od rodziny czy sąsiadów, co praktycznie wiąże się z zerowym wydatkiem. Komu nie pasują rośliny w ogrodzie, stawia na trawnik. Jego zasianie i późniejsza pielęgnacja to spora oszczędność czasu i pieniędzy.
Kompost, zamiast nawozów
Po co wykorzystywać nawozy w ogrodzie, skoro można przygotować naturalny kompost. Przygotowanie samego kompostownika, czyli miejsca, gdzie będzie składowany kompost, nie jest problematyczne i kosztowne. Wystarczy zbić z desek szczelną skrzynię, a następnie zebrać do niej koszoną trawę i resztki roślin. W takich warunkach uzyska się znakomitej jakości kompost. Osoby, które szukają sposobu na naturalną ściółkę, mogą zbierać jesienne liście, po czym do wiosny przechować je w workach foliowych perforowanych.
Ekonomia i ekologia w ogrodzie
Oświetlenie ogrodu nie wymaga posiadania podłączenia do energii elektrycznej. Po co płacić wysokie rachunki za prąd, skoro można wykorzystać zupełne inne rozwiązania, równie skuteczne? Tematyka ogniw fotowoltaicznych znakomicie sprawdzi się w warunkach ogrodowych. Urządzenia wykorzystujące ogniwa fotowoltaiczne to gwarancja sporych oszczędności. Przy mniejszych ogrodach nie będzie potrzebna kosiarka spalinowa czy elektryczna. Zwykła, tradycyjna kosiarka manualna sprawdzi się tutaj idealnie.
Oszczędne podlewanie
Po co wydawać ogromne kwoty pieniędzy na wodę z wodociągów do podlewania ogrodu? W zupełności wystarczy pomyśleć i wykorzystywać deszczówkę. Umiejętne jej magazynowanie, poprzez beczki, wiadra czy zbiorniki, to oszczędności. Deszczówka jest również lepsza dla roślinności niż woda z kranu, gdyż pozbawiona twardości.
Kto ma możliwość wybudowania studni, powinien to zrobić. Jednorazowy większy wydatek, który bardzo szybko się zwróci.