Jogging stał się dziś bardzo modnym sposobem na poprawę wyglądu, zgubienie zbędnych kilogramów i zwiększenie wydolności organizmu. Należy jednak pamiętać, że to sport wymagający wysiłku, dlatego rozpoczynając przygodę z bieganiem, trzeba ostrożnie podchodzić do planów treningowych i właściwie przygotować się do ćwiczeń. Podstawą jest rzetelna i obiektywna ocena własnych możliwości oraz kondycji. Sprawdźcie, co zrobić, aby zacząć treningi biegowe.

Zadbaj o strój

Wbrew powszechnemu przekonaniu, że do biegania wystarczą jakiekolwiek buty sportowe, koszulka i spodenki, pomyślcie nieco bardziej odpowiedzialnie o stroju. Chodzi bowiem o zapewnienie sobie bezpieczeństwa oraz komfortu. Nie może to być jakakolwiek koszulka, czy jakiekolwiek spodenki. Niedopasowany strój będą przyczyniać się do nadmiernego pocenia się, a w konsekwencji bolesnych otarć. Warto wybrać się do sklepu sportowego i korzystając z kredytu gotówkowego wyposażyć się w niezbędne ubrania.

Kluczową rolę odgrywają buty, które powinny dokładnie przylegać do stopy. Nie mogą być ani za duże, ani za małe. Ich zadaniem jest ochrona stóp przed urazami, a jednocześnie – gdy trenujecie w niesprzyjających warunkach pogodowych – zapobieganie poślizgnięciu się na liściach czy mokrej nawierzchni. Kolejnym ważnym elementem ubioru biegacza jest wspomniana koszulka. Najlepiej sprawdzą się te wykonane z materiałów oddychających, właściwie wentylujących ciało podczas wysiłku fizycznego. Takie same powinny być spodenki.

Planuj z rozsądkiem

Jeśli niezbędne elementy stroju czekają już w waszej szafie, czas rozpocząć planowanie treningów. Jak wspomnieliśmy, bardzo ważna jest ocena kondycji organizmu. Jeśli dawno nie ćwiczyliście i prowadzicie siedzący tryb życia, należy zacząć od dłuższych spacerów, które po kilku dniach można przekształcić w trucht. Dopiero w momencie, w którym stwierdzicie, że organizm gotowy jest na większy wysiłek, można rozpocząć bieganie, ale na krótkich dystansach, zwiększanych z dnia na dzień.

Do oceny wydolności organizmu warto zastosować opaskę sportową, którą kupicie z pomocą kredytu gotówkowego. Monitoruje ona puls oraz saturację krwi podczas treningu, rejestrując jednocześnie dystans, jaki przebiegliście oraz tempo. Łącząc się z dedykowaną aplikacją, przekazuje wszystkie dane do telefonu, które możecie bez trudu analizować. To bardzo prosty, a jednocześnie efektywny sposób na weryfikację, czy treningi nie są zbyt obciążające dla waszego organizmu.