Wiele osób łączy swoje dolegliwości z zanieczyszczeniem organizmu. Rzeczywiście – codzienny kontakt z zanieczyszczonym powietrzem czy pożywieniem zawierającym sztuczne substancje może źle wpłynąć na działanie naszych organów wewnętrznych. W jaki sposób przeprowadzić oczyszczanie organizmu, redukujące ilość szkodliwych toksyn? Przed oczyszczaniem organizmu warto pamiętać, że toksyny mogą znajdować się nie tylko we krwi. Wiele osób decydując się na radykalną dietę odchudzającą zapomina o tym, iż niektóre substancje łączą się z tłuszczami. W wyniku spalania tkanki tłuszczowej może więc dochodzić do zatruwania organizmu takimi właśnie toksynami. Dlatego też warto ułatwiać organom wydalanie tego typu składników. Jak to zrobić?

Podczas oczyszczania organizmu podstawą jest oczywiście picie wody. Jest to istotne z kilku różnych powodów. Po pierwsze organizmowi łatwiej jest wydalić toksyny rozpuszczalne w wodzie, jeśli będzie jej miał pod dostatkiem. Po drugie niewłaściwe nawodnienie zawsze powoduje szereg dolegliwości, które niewiele osób wiąże z niedostatkiem wody w organizmie. Brak odpowiedniej jej ilości może także powodować zaparcia i utrudnia na przykład pozbycie się jelitowych złogów.

Radykalny sposób na oczyszczanie organizmu to głodówka. Wiele osób przeprowadza ją bez przygotowania i bez żadnej wiedzy na ten temat. Takie działanie jest dość niebezpieczne. Należy pamiętać, aby nie przeprowadzać głodówki na przykład w okresie infekcji. Ponadto nawet trzydniowa głodówka wymaga wcześniejszego przygotowania poprzez zmianę diety na lżejszą. Pierwszym krokiem jest zazwyczaj zrezygnowanie z posiłków mięsnych minimum na tydzień przed dniem całkowitego postu. Podobnie należy postępować przy wychodzeniu z głodówki.

Ze względu na to, że całkowity post jest dla wielu osób zbyt radykalny, można zdecydować się na monodiety lub na tak zwany detoks sokowy. Monodietę jabłkową można przeprowadzać nawet raz na dwa tygodnie i w większości przypadków nie przynosi to przykrych konsekwencji. Monodiety polegają zazwyczaj na spożywaniu przez jeden dzień tylko określonych produktów. Detoks sokowy trwa dłużej, a do jego przeprowadzenia niezbędny jest dostęp do ekologicznych produktów i wyciskarka. Oczywiście, aby oczyszczanie organizmu przyniosło jak najlepszy efekt nie można po jego przeprowadzeniu wracać do wcześniejszej niezdrowej diety.

Aby wspomóc oczyszczanie organizmu warto również podczas detoksu pić herbatkę z czystka, który działa antyoksydacyjnie i pomaga organizmowi usuwać metale ciężkie.