
Kluczem do prawidłowego wyleczenia zaćmy jest wczesne rozpoznanie jej objawów. Zwłaszcza że ich zignorowanie często prowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji – nie tylko pogorszenia widzenia, ale nawet do utraty wzroku. Warto zatem wiedzieć jakie są objawy zaćmy i jak je prawidłowo rozpoznać.
Na zaćmę choruje niemal 800 tysięcy Polaków, a problem dotyczy głównie kobiet. Niestety, większość objawów, choć znana niemal wszystkim, jest trudna do rozpoznania. Niektóre pojawiają się tylko cyklicznie albo nie wskazują jasno na to, że ze wzrokiem dzieje się coś nieprawidłowego. Problemem w rozpoznaniu zaćmy jest fakt, że nie wywołuje bólu, pieczenia i łzawienia oka. Wzrok nie pogarsza się nagle ani nie ma namacalnego dowodu, że oczy są chore. Jak wcześnie rozpoznać objawy zaćmy?
Pogorszenie się jasności widzenia – kiedy zgłosić się do lekarza
Pogorszenie się ostrości widzenia to najczęściej występujący objaw zaćmy, a jednocześnie powodujący zignorowanie problemu zarówno przez pacjenta, jak i nierzadko okulisty. Często jest bagatelizowany i uznawany za następstwo starzenia się organizmu, powodujące stopniową utratę wzroku. W dłuższej perspektywie noszenie okularów korekcyjnych nie pomoże i uniemożliwi interwencję specjalisty w celu wyleczeniu problemu. Do lekarza warto zgłosić się jak najszybciej, kiedy pojawia się problem z widzeniem niektórych kształtów z bliskiej odległości, utraty kolorów czy nawet większe trudności z czytaniem. Niekiedy częste mrużenie oczu czy nieświadomy zez to także powód do tego, aby zacząć podejrzewać zaćmę.
Zmętnienie soczewki oka – oczywisty objaw zaćmy
Zaćmę można rozpoznać przede wszystkim po tym, kiedy soczewka oka mętnieje. Nie ma chyba bardziej oczywistego objawu rozwoju zaćmy niż ten proces. Widzenie charakteryzuje się wtedy tzw. spojrzeniem przez mgłę, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy aż do czasu wystąpienia nieprzyjemnych następstw. Każde pogorszenie się ostrości, a także problemy z krótkowzrocznością czy właśnie zamglonym widzeniem powinny zaalarmować, że dzieje się coś niedobrego.
Zjawisko olśnienia – na czym polega?
Innym, nie mniej poważnym objawem zaćmy, jest zjawisko olśnienia pojawiające się w momencie patrzenia na źródło światła – słońce, żarówki, a nawet ekrany urządzeń elektronicznych. Występowanie zjawiska jest spowodowane rozszczepieniem promieni świetlnych na zmętniałej już soczewce. Osoba z objawami widzi małe, białe plamki bądź nieostre punkty. W dalszej kolejności zmniejsza się intensywność widzenia i postrzegania wyrazistych kolorów. Niektórzy doświadczają widzenia aureoli przy punktach świetlnych, ale mają problem z zobaczeniem jasnych źródeł światła z oddali, nierzadko widząc podwójnie.
Szybsze pogarszanie się wady wzroku
Jedna rzecz, która często jest bagatelizowana przez osoby z wczesną zaćmą, jest szybkie pogarszanie się istniejącej już wady wzroku. Świadczy o tym konieczność częstej zmiany szkieł korekcyjnych, a także większe problemy z ich dobraniem przez okulistów. Już sam fakt częstej zmiany szkieł powinien zaalarmować, że ze wzrokiem dzieje się coś niedobrego, mimo że u niektórych faktycznie takie problemy z widzeniem występują bez żadnego konkretnego powodu.
Zmęczenie oczu – dlaczego warto zwrócić na to uwagę?
Na zaćmę nie chorują tylko ludzie starsi. Znaczna część pacjentów to osoby poniżej 40. roku życia. O tym, czy zaćma występuje, czy nie, świadczy również fakt szybszego zmęczenia oczu. Wiele osób zrzuca to na aktywne życie, czas spędzony przed ekranem komputera czy telewizora, a nawet niewyspanie się. Okazuje się jednak, że wczesnym objawem zaćmy jest również szybkie zmęczenie oczu. Nie warto ignorować tak pozornie prozaicznego objawu.
Objawy zaćmy i jak je prawidłowo rozpoznać?
Objawów wczesnej zaćmy jest wiele, ale przez to trudniej je rozpoznać. Czasami nagłe pogorszenie się wzroku czy przymglone widzenie nie mogą uchodzić za jednoznaczną diagnozę. Warto więc zwracać uwagę na takie aspekty jak nieustanne zmęczenie oczu czy problemów z krótkowzrocznością. W takich przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalistów z OneDayClinic, którzy od wielu lat specjalizują się w wykonywaniu operacji zaćmy na terenie Czech dla pacjentów z Polski.